fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Ruského investigatívneho novinára obvinili z predaja drog. Kde je pravda?

tasr

Ruská polícia v sobotu obvinila investigatívneho novinára Ivana Golunova z pokusu o obchodovanie s „veľkým množstvom“ nelegálnych drog. Informoval o tom Golunovov obhajca. Novinárovi kolegovia tvrdia, že ide o vykonštruovaný proces s cieľom potrestať ho za prácu.

Ruská polícia neskôr zverejnila oznámenie, podľa ktorého novinára previezli do moskovskej nemocnice, pretože sa „necítil dobre“. „Na základe vyšetrenia záchranármi bolo prijaté rozhodnutie o vyslaní zadržaného do zdravotníckeho zariadenia na pozorovanie.“

Novinárov právnik Pavel Čikov ešte predtým v sobotu prostredníctvom komunikačnej aplikácie Telegram uviedol, že „Ivan Golunov bol obžalovaný z pokusu o predaj drog“.

Šéf nemeckej diplomacie vyzval na upokojenie situácie v irackých regiónoch

Čikov zverejnil taktiež policajný dokument obsahujúci obvinenia z predaja drog, vznesené v sobotu ráno voči novinárovi z nezávislého spravodajského webu Meduza so sídlom v Lotyšsku.

Čikov dodal, že záchranári chceli Golunova hospitalizovať po tom, ako sa v sobotu zrútil na policajnej stanici pred plánovaným súdnym pojednávaním o tom, či bude vo väzbe.

Na Telegrame ďalej napísal, že lekári odhadujú, že Golunov má zlomené rebrá, podliatiny a otras mozgu a chceli ho vziať na nemocničné ošetrenie. Stretli sa však s „odporom policajtov“.

Pellegrini chce „ponúknuť infraštruktúru, ktorá je na úrovni“. Čo tým myslel?

Pred budovou súdu stáli podľa agentúry AFP novinári a držali plagáty s nápismi: „Som novinár Ivan Golunov. Zatknite aj mňa.“ Niekoľko z nich zadržala polícia.

Ruského novinára Golunova, ktorý sa venoval prípadom korupcie oficiálnych predstaviteľov mesta Moskva, zatkli vo štvrtok, keď išiel na stretnutie so svojím zdrojom.

V jeho ruksaku neskôr našli vrecúško s drogami –  novinár však odmieta, že by patrilo jemu. Ďalšie vrecúško s drogami a váhy našla polícia v jeho byte, uviedol server Meduza.io.

Zatknutie spája Golunov so svojou novinárskou činnosťou a všetky obvinenia odmieta. Pre obvinenia v súvislosti s drogami mu hrozí 10-20 rokov väzenia.

Medzinárodná organizácia práce oslavuje 100. výročie od jej vzniku. Gratulovala aj Merkelová

V Rusku sa stal Golunov známy odhaľovaním korupčných prípadov v hlavnom meste, ktorého starostom je blízky spojenec prezidenta Vladimira Putina Sergej Sobianin.

Golunovov právnik Dmitrij Džulaj v piatok pre agentúru Reuters uviedol, že podľa jeho názoru jeho klientovi drogy podstrčila polícia, aby ho tým zdiskreditovala. Dodal, že Golunova v policajnej väzbe zbili. Polícia podľa neho navyše odmietla odobrať vzorky z rúk obvineného novinára, jeho ruksaku a nechtov, aby sa potvrdilo, či vôbec bol v kontakte s drogami.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info