fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Zuzana Čaputová plánuje spoluprácu s menšinami. Vybrala si siedmich expertov

Zuzana Čaputová. FOTO - TASR

Nastupujúca prezidentka SR Zuzana Čaputová chce viac spolupracovať s menšinami, čo tvrdila aj počas predvolebnej kampane. „Zakladám novú tradíciu a rozhodla som sa prizvať k spolupráci aj zástupcov a zástupkyne národnostných menšín a odborníčku pre oblasť nových menšín a menšinových práv,“ uviedla v piatok na sociálnej sieti.

S expertným poradným výborom sa podľa vlastného vyjadrenia bude pravidelne stretávať. „Je pre mňa dôležité, aby som rozumela situácii, potrebám a problémom, ktorým čelia obyvatelia a obyvateľky národnostných aj nových menšín na Slovensku. Veľmi si vážim ochotu nižšie menovaných odborníkov a odborníčok byť súčasťou tohto neformálneho poradného výboru,“ vysvetlila.

Zverejnila aj mená jednotlivých zástupcov menšín. Maďarskú menšinu by mali zastupovať vedúca ateliéru Vysokej školy výtvarných umení Ilona Németh a tiež historik a riaditeľ Fóra inštitútu pre výskum menšín Attila Simon.

„Odvážne“ spájanie síl? Matovič zakladá platformu pre „obyčajných kresťanov“

Rusínsku menšinu budú zastupovať riaditeľka Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry Prešovskej univerzity v Prešove Anna Plišková a rovnako hovorca okrúhleho stola Rusínov Slovenska a člen Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny Peter Medviď.

Rómska menšina bude zastúpená vedúcou Ústavu romologických štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Jurinou Rusnákovou a spolupracovníkom bude i koordinátor pre Slovensko z Rómskeho vzdelávacieho fondu Viktor Teru.

Ostatné národnostné menšiny a nové menšiny zastúpi riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry Elena Kriglerová Gallová.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info