fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Grécko chce diskutovať o vojnových reparáciach s Nemeckom. Ide o stovky miliárd eur

tasr

Grécka ľavicová vláda vyzvala Nemecko, aby znova začalo diskutovať o vyplatení reparácií za škody spôsobené nemeckými vojakmi počas prvej a druhej svetovej vojny.

Výzva ministerstva zahraničných vecí v Aténach prichádza mesiac pred predčasnými parlamentnými voľbami, v ktorých sa očakáva porážka vlády premiéra Alexisa Tsiprasa. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Novú požiadavku Grécka na splatenie vojnových reparácii však Nemecko odmieta s tým, že túto otázku považuje za dávno uzavretú.

„Môžem zopakovať… že po 70 rokoch od skončenia vojny a vyše 25 rokoch od podpísania Zmluvy o konečnom usporiadaní vo vzťahu k Nemecku je otázka reparácií právne aj politicky vyriešená,“ uviedol na margo spomínanej výzvy hovorca ministerstva zahraničných vecí v Berlíne.

Grécky parlamentný výbor vlani rozhodol, že Nemecko dlhuje Grécku najmenej 270 miliárd eur za škody a drancovanie spôsobené nemeckými vojakmi počas prvej svetovej vojny, ako aj za krutosti a vynútenú pôžičku počas nacistickej okupácie v rokoch 1941-44.

DEŇ D: Spojením síl dobra sa dá poraziť zlo, vraví historik

Požiadavku na splatenie reparácií odhlasoval v apríli aj grécky parlament prostredníctvom uznesenia.

Otázku reparácií, ktoré Grécko požaduje od Nemecka, od roku 2015 sľuboval vyriešiť aj premiér Tsipras. Ten sa v súčasnosti snaží o oživenie podpory svojej strany po tom, ako v priebehu uplynulých dvoch týždňov utrpela straty vo voľbách do Európskeho parlamentu i regionálnych voľbách. Parlamentné voľby sú v Grécku naplánované na 7. júla.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info