fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sudánska armáda po krvavom zásahu zrušila dohodu s opozíciou a ohlásila voľby

Sudánska armáda oznámila v utorok zrušenie dohody o prechode moci na civilnú vládu, ktorú dosiahla v máji s organizátormi opozičných protestov. Zároveň ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch všeobecné voľby, informovala tlačová agentúra AFP.

Ozbrojené sily, ktoré v Sudáne prevzali v apríli moc po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra, dosiaľ súhlasili s trojročným obdobím prechodu na civilný režim. Vládnuca vojenská rada zmenila svoj postoj po tom, ako armáda v pondelok násilne ukončila niekoľkotýždňový okupačný protest v hlavnom meste Chartúm, pričom podľa zdrojov AFP zahynulo vyše 30 ľudí.

S oznámením o zrušení dohody a ukončení rokovaní so Zväzom za slobodu a zmenu, ktorý zastrešuje skupiny protestujúcich, vystúpil v televízii predseda vládnucej rady generál Abdal Fattáh Burhán. Všeobecné voľby sa podľa neho uskutočnia pod „regionálnym a medzinárodným dohľadom.“

Koľko zarábajú lekári? Tie platy, im budete závidieť!

Pondelkový zásah proti demonštrantom pred chartúmskou armádnou centrálou si vyžiadal okrem obetí na životoch aj stovky zranených a vyvolal ostré odsudzujúce reakcie zo zahraničia. Okolo Chartúmu boli medzitým rozmiestnení príslušníci polovojenských síl, ktorí strážia mosty cez Níl a presúvajú sa v konvojoch.

Generálny tajomník OSN António Guterres v súvislosti s týmto zásahom odsúdil použitie nadmernej sily proti protestujúcim a vyzval na nezávislé vyšetrovanie. Situáciou v Sudáne sa bude v utorok zaoberať aj Bezpečnostná rada OSN, ktorej neverejné zasadnutie požadovali Británia a Nemecko.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info