fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

SaS sa pustila do KDH kvôli ústavnej sťažnosti na eurovoľby

TASR

Kresťanskodemokratické hnutie sa pre výsledky májových eurovolieb obrátilo na Ústavný súd SR. TASR to potvrdil predseda KDH Alojz Hlina. Hnutie považuje za nespravodlivé, že vo voľbách skončilo lepšie ako SaS, a predsa nemá priamo dva mandáty, kým SaS áno. KDH má na jeden čakať, kým nastane brexit.

„Veríme v spravodlivosť,“ povedal Hlina v súvislosti s podaním na Ústavný súd SR. Nepovedal, či sa hnutie obráti aj na iné inštitúcie, ak by neuspelo na košickom súde.

Mandáty sa udeľovali podľa novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú v januári schválil parlament. Tá hovorí, že jeden zo zvolených slovenských europoslancov sa neujme mandátu až do termínu brexitu. „Čierny Peter“ pripadol Miriam Lexmann, kandidátke KDH. Hnutie to považuje za nespravodlivé, keďže SaS (9,62 percenta) dosiahla horší výsledok a napriek tomu dostala dva mandáty. KDH získalo 9,69 percenta hlasov.

SaS nepovažuje argumenty KDH v ústavnej sťažnosti na eurovoľby za spravodlivé a upozorňuje, že by to znamenalo, že strana bude mať rovnaký počet mandátov ako OĽaNO, ktoré získalo vo voľbách o 4,3 % menej. Za spravodlivý však nepovažuje ani zákon, na základe ktorého sa pridelili mandáty.

Slovensku má po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ pripadnúť jedno z britských kresiel. Podľa novely by sa mandátu neujal zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia.

Strana SaS sa už vyjadrila, že právnu úpravu, ktorú predložila do parlamentu vláda, nepovažuje za spravodlivú. Rovnako však za spravodlivé nepovažujeme ani argumenty KDH, pretože potom by to znamenalo, že do odchodu Veľkej Británie z Európskej únie bude mať strana SaS taký istý počet mandátov v Európskom parlamente ako hnutie OĽaNO, ktoré získalo o vyše 43 000 hlasov menej, čo je o viac ako 4,3 percentuálneho bodu menej ako SaS. Podľa nášho názoru Štátna volebná komisia si tento zákon, o rozporuplnosti ktorého nepochybujeme, vyložila správne. Vyskytli sa aj názory, že by sa mala SaS vzdať mandátu v prospech KDH, čo však nie je možné, tvrdí stanovisko SaS.

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info