fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

VW SK vyplatí zamestnancom 13. plat o mesiac skôr

Zamestnanci Volkswagen Slovakia dostanú na začiatku júna 13. plat vyplatený podľa nových zákonných podmienok. Benefit, ktorý vypláca automobilka na základe dohody v kolektívnej zmluve už takmer tri desaťročia, im príde na účty v tomto roku o mesiac skôr a vyšší o vyše 100 eur.

Finančné výhody pre zamestnancov prináša aj nedávna zákonná úprava, ktorá sa týka oslobodenia trinásteho platu od daní a odvodov. Trinásty plat je od tohto roku do výšky 500 eur oslobodený od odvodu do zdravotného poistenia a dane z príjmov fyzických osôb na strane zamestnanca. Podmienkou je, aby ho zamestnávateľ vyplatil v zúčtovaní mzdy za mesiac máj (na účet teda bude pripísaný začiatkom júna), jeho výška bola minimálne 500 eur a pracovný pomer zamestnanca trval nepretržite aspoň dva roky.

Po dohode s odborovou organizáciou Moderné odbory Volkswagen pristúpil VW SK k vyplateniu 13. platu, tzv. dovolenkovej odmeny, o mesiac skôr, aby mohla byť uplatnená nová zákonná úprava. To znamená, že zamestnancom, ktorých pracovný pomer trvá nepretržite aspoň 2 roky, a ktorým bude vyplatená dovolenková odmena vo výške 500 eur a viac, stúpne výška vyplatenej dovolenkovej odmeny o 111,20 eura v čistom.

Podľa hovorkyne Lucie Kovarovič Makayovej výška 13. platu tvorí 60 % až 65 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca v závislosti od dĺžky pracovného pomeru vo VW SK. Dlhoročne je vo VW SK v kolektívnej zmluve dohodnutý aj 14. plat, tzv. vianočná odmena, vyplácaná na konci roka až do výšky 100 % v závislosti od počtu odpracovaných rokov. Súčasťou odmeňovania zamestnancov je aj odmena za hospodársky výsledok, ktorá za minulý rok dosiahla priemernú výšku 1630 eur.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info