fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Zuzana Vargová: Turecko v zajatí mocností. Ktorú cestu si zvolí prezident Erdogan?

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Ministerstvo zahraničia USA požaduje, aby do konca prvého júnového týždňa Turecko zrušilo dohodu s Ruskom ohľadom S-400. Ustojí Erdogan tlak z Washingtonu?

Spojené štáty sa opakovane vyhrážajú Turecku kvôli nákupu ruského systému protivzdušnej obrany S-400. Administratíva Donalda Trumpa dokonca hovorila o sankciách. Biely dom však ešte neurobil žiadne skutočné kroky. Teraz je situácia opäť iná.

Ministerstvo zahraničia USA dalo Ankare najneskorší termín do konca prvého júnového týždňa, aby zrušila zmluvu na S-400 s Ruskom. V opačnom prípade bude Turecko čeliť negatívnym dôsledkom. Ankara môže byť vylúčená z programu na výrobu stíhačiek piatej generácie F-35, za ktoré už Turci zaplatili 900 miliónov dolárov.

Prielom vo výbere šéfa eurokomisie? Poverenie vyjednávať má predseda Európskej rady Tusk

Argumenty Ministerstva zahraničia sú stále rovnaké – ruské systémy nie sú kompatibilné so systémami NATO, ktoré má vo výbave turecká armáda. Americkí generáli sa tiež obávali, že keď Turecko získa systém S-400 aj stíhačky F-35, budú študovať ich schopnosti voči sebe navzájom a odovzdávať tieto údaje ruskej strane.

Spojené štáty a Turecko teraz usilujú o priame vyjednávanie ohľadom zrušenia transakcie. Je zrejmé, že sa obe strany snažia vytvoriť podmienky, za ktorých bude ľahšie obviniť partnera z podkopávania spojeneckých vzťahov.

Turecko stále trvá na tom, že systém S-400 neohrozia záujmy Spojených štátov a že používanie ruských komplexov nespôsobí únik cenných informácií o nových lietadlách. Ankara sa do poslednej chvíle snaží zachovať imidž strany, ktorá až do konca udržuje cestu kompromisu.

Situácia sa ale priostruje, pretože konečný termín sa blíži. Prvé stíhačky F-35 by sa mali na tureckej leteckej základni Malatya objaviť v novembri. Ruský systém protivzdušnej obrany dorazí o mesiac skôr. Akonáhle budú prvé komplexy S-400 nasadené v Turecku, nebude cesty späť. USA budú musieť uvaliť sankcie a zrušiť predaj F-35.

Takéto opatrenia však neprinútia Erdogana, aby sa sklonil pred svojím partnerom NATO. Turecký prezident už vyhlásil, že rozhodnutie o S-400 je konečné a nebude sa meniť.

Nikto si vraj nič nevšimol. Sevilla bude mať novú mešitu, miestni s ňou nesúhlasia

Kríza týkajúca sa S-400 bude v každom prípade vážnou výzvou pre vedenie krajiny a taktiež urýchli snahy Ankary smerom k nezávislejšej politike.

Situácia v Sýrii a severnom Iraku kladie väčšie nároky na armádu. Alternatívou k Spojeným štátom môže byť pre Turecko iba Rusko. Ak Spojené štáty prerušia dodávky F-35, Moskva môže ponúknuť Ankare stíhačky Su-35 a Su-57. Súbežne s tým by sa posilnili politické aj ekonomické väzby medzi Ruskom a Tureckom.

Je však príliš skoro na vytváranie ilúzií o rozdelení týchto dvoch spojencov NATO. Najlepší spôsob, ako by mohli USA z tejto situácie vykorčuľovať, by bolo poštvať Rusko a Turecko proti sebe. To možno najrýchlejšie vykonať v Sýrii.

Rusko a Turecko nemajú záujem na vyhrotenie situácie, takže by sme mali očakávať nové kolo rozhovorov medzi Putinom a Erdoganom.

Turecko a USA majú veľa problémov. Washington podporuje Kurdov, poskytuje útočisko organizátorom prevratu a obmedzuje kontakty Turecka s Ruskom a Iránom. Avšak s prihliadnutím k historickým a vojensko-politickým väzbám sa obe krajiny budú snažiť anulovať demontáž kvôli komplexom S-400.

Turecká armáda spustila na severe Iraku operáciu voči kurdským militantom

Turci ponúkli Američanom kompromis – vypnú radar S-400, keď budú stíhačky F-35 vo vzduchu, a naopak. Turecko znížilo obchodne clo na polovicu na dovoz 22 amerických nominálnych hodnôt.

Budúci mesiac sa Erdogan spolu s Trumpom zúčastnia na summite G20 v japonskej Osake. V júli dorazí šéf Bieleho domu do Turecka. Pravdepodobne sa pokúsia vyriešiť spor ohľadom S-400 počas osobného stretnutia. Ak sa mu to nepodarí, Spojené štáty najskôr tasrhodia Turecko do náručia svojmu hlavnému geopolitickému súperovi, Rusku.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info