fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Prielom vo výbere šéfa eurokomisie? Poverenie vyjednávať má predseda Európskej rady Tusk

tasr

Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ v rámci utorňajšieho neformálneho summitu v Bruseli, poskytli mandát predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, aby postupne rokoval so všetkými členskými krajinami o najvhodnejšom kandidátovi na post predsedu budúcej Európskej komisie (EK).

Neformálne rokovania najvyšších národných predstaviteľov Únie, ktoré sa uskutočnil dva dni po skončení volieb do Európskeho parlamentu (EP), nevyústili do žiadnych konkrétnych nominácií na kľúčové pozície v štruktúre euroinštitúcií.

Macron dáva stopku Merkelovej, neželá si Webera za šéfa Eurokomisie

Tusk dostal od premiérov a prezidentov poverenie viesť rokovania o najvhodnejšom kandidátovi, ktorý bude šéfovať exekutíve EÚ. Na tlačovej konferencii po skončení summitu to potvrdila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Tuskovou úlohou bude rokovať nielen s lídrami 28 členských krajín EÚ, ale aj s novým Európskym parlamentom s cieľom dohodnúť sa na prijateľných menách pre vrcholové pozície tak, aby ich mohli lídri EÚ odsúhlasiť na júnovom summite v dňoch 20. – 21. júna.

Šefčoviča teší podpora V4 pri kandidatúre na posty v EÚ. Babiš však o žiadnej nevie

Merkelová v tejto súvislosti zdôraznila, že je dôležité viesť tieto diskusie s rešpektom a cieľom zachovať schopnosť EÚ prijímať spoločné rozhodnutia v najbližšej budúcnosti.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info