fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Väznený vodca kurdských povstalcov sa po zrušení zákazu stretol s právnikmi

Väznený vodca kurdských povstalcov Abdullah Öcalan sa v stredu opäť stretol so svojimi právnikmi po tom, ako po ôsmich rokoch zrušili zákaz stretnutí, informovala agentúra DPA odvolávajúc sa na jedného z právnikov.

Dvaja právnici prišli na ostrov Imrali neďaleko Istanbulu, kde je Öcalan od roku 1999 uväznený.

„Požiadali sme o stretnutia na takmer každodennej báze,“ povedal právnik Cengiz Yürekli a dodal, že prokuratúra v tureckej provincii Bursa stretnutia povolila. Podrobnosti o stretnutiach však neposkytol.

Öcalana, vodcu zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), v roku 1999 odsúdili na trest smrti na základe obvinenia z vlastizrady. Trest v roku 2002 v dôsledku medzinárodného tlaku znížili na doživotie.

Öcalan sa 2. mája svojimi právnikmi stretol prvýkrát od roku 2011.

Na jeho podporu držia protestnú hladovku stovky kurdských väzňov. Niekoľko ľudí, ktorí takto demonštrovali proti podmienkam väzby, už zomrelo.

Hladovku začala ešte vlani v novembri zadržiavaná poslankyňa prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Leyla Güvenová. Tú medzičasom prepustili z väzenia a v proteste pokračuje doma. Medzi hladovkármi sú aj ďalší dvaja, dnes už bývalí prokurdskí poslanci.

Turecko a jeho západní spojenci označujú Stranu kurdských pracujúcich za teroristickú organizáciu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info