fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Malawi: Predbežné výsledky volieb naznačujú víťazstvo prezidenta Muthariku

Úradujúci malawijský prezident Peter Mutharika predbehol v tohtotýždňových voľbách hlavy štátu svojho hlavného súpera o päť percentuálnych bodov. Podľa tlačovej agentúry AFP to vyplýva z predbežných výsledkov, zverejnených vo štvrtok na základe údajov z troch štvrtín volebných miestností.

Mutharika (78), ktorý sa uchádza o druhé funkčné obdobie, získal predbežne 40,49 percenta odovzdaných hlasov, zatiaľ čo vodca opozície Lazarus Chakwera (64) sa umiestnil za ním so ziskom 35,44 percenta. Viceprezident Saulos Chilima (46) je tretí s 18 percentami.

Mutharika stojí v Malawi na čele vládnucej Demokratickej pokrokovej strany (DPP). O druhé päťročné obdobie vo funkcii prezidenta sa uchádza s poukázaním na svoje zásluhy pri zlepšovaní cestnej a energetickej infraštruktúry v krajine.

Opozičný líder Chakwera varoval v stredu pred údajnými pokusmi zmanipulovať voľby a upozornil, že jeho Malawijská kongresová strana (MCP) vykonáva vlastné sčítavanie hlasov, podľa ktorého je prevaha na jeho strane.

Voliči v Malawi na juhovýchode Afriky rozhodovali v utorok aj o novom rozložení síl v 193-člennom parlamente. Právo hlasovať malo približne 6,8 milióna ľudí, údaje o účasti však zatiaľ neboli zverejnené.

Volební pozorovatelia Európskej únie zhodnotili hlasovanie ako „dobre zvládnuté, inkluzívne, transparentné a kompetitívne“.

Pri voľbách prezidenta sa uplatňuje systém „víťaz berie všetko“ a Mutharika tak bol v roku 2014 zvolený, hoci získal len 36 percent hlasov. V krajine závislej od zahraničnej pomoci sa dostal k moci na základe prísľubu boja proti korupcii. Rok predtým vypukol v Malawi škandál „Cashgate“, keď vyšlo najavo rozsiahle rozkrádanie štátnych peňazí. Aj Mutharikova vláda je však prenasledovaná viacerými kauzami týkajúcimi sa korupcie a rodinkárstva.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info