HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Czaputowicz odmietol ideu dvojrýchlostnej EÚ a vyzdvihol transatlantické vzťahy

Na formovaní EÚ by sa mali podieľať všetky členské krajiny, pričom treba posilniť úlohu národných parlamentov v tomto procese. Vo štvrtok to v Berlíne počas kritiky idey dvojrýchlostnej Únie vyhlásil poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz. Píše o tom tlačová agentúra PAP.

 „Európa by mala byť formovaná spoločnými silami. Žiadna krajina by nemala byť vylúčená z tohto procesu,“ vyhlásil Czaputowicz počas 22. ročníka medzinárodnej konferencie Internationale WDR Europaforum v Berlíne.

Šéf poľskej diplomacie ďalej uviedol, že dôležitejšiu úlohu by mali zohrávať národné parlamenty členských štátov, pretože tie dokážu lepšie reflektovať demokratické procesy.

„Kľúčovou úlohou je zachovanie európskej jednoty,“ zdôraznil Czaputowicz počas kritiky idey dvojrýchlostnej Únie.

EÚ by podľa jeho slov mala byť atraktívna aj z hľadiska svojich hodnôt, pričom spresnil, že „európske hodnoty zahŕňajú aj princíp solidarity. Solidarity s krajinami, ktoré sa stali obeťou agresie. V prípade Ukrajiny agresie zo strany Ruska“.

Czaputowicz v tejto súvislosti vyzdvihol potrebu transatlantických vzťahov ako garanta bezpečnosti v Európe.

Únia by mala byť podľa slov poľského ministra taktiež aj naďalej otvorená novým členským štátom z krajín západného Balkánu a Východného partnerstva.

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info