fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Žlté vesty v posledný deň eurovolieb chystajú protest v Bruseli

tasr

Hnutie žltých viest vyzýva svojich priaznivcov na účasť na nedeľňajšom masovom proteste proti „európskej diktatúre“. Pokojná demonštrácia sa má konať v posledný deň volieb do Európskeho parlamentu (EP), informovala v stredu tlačová agentúra Belga.

Organizátori uviedli, že na zhromaždení, ktoré má začať okolo 13.00 h miestneho času pri bruselskej železničnej stanici Gare du Nord, sa zúčastní minimálne 2000 demonštrantov.

Záujemcov o účasť na proteste lákajú organizátori prostredníctvom webovej stránky hnutia žltých viest pod mobilizačným heslom „26. máj: Celá Európa do Bruselu!“. Účasť zatiaľ potvrdilo 1300 ľudí, ďalších okolo 9000 osôb prejavilo záujem.

„Dňa 26. mája vás voláme k veľkej pokojnej demonštrácii v európskom hlavnom meste, aby sme ich prinútili pochopiť, že ak nebudú robiť to, o čom hovoria, my zostaneme v uliciach“, uvádza sa na internetovej stránke žltých viest.

Iniciátori protestu odsudzujú „antidemokratický a ultraliberálny“ charakter EÚ. Upozornili, že Európsky parlament, ktorého zostavu určujú voliči, nemá právomoc navrhovať zákony.

„Európska komisia rozhoduje o všetkom a bez akejkoľvek demokratickej kontroly. Európske inštitúcie sú vystavené tlaku 25.000 lobistov prítomných v jednej európskej metropole,“ tvrdia vo svojej výzve iniciátori protestu. Podľa ich slov sú práve ich prejavy a verejné akcie modelom priamej demokracie, kde „všeobecný záujem prevláda nad osobnými záujmami“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info