fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

OAŠ vyzvala Nikaraguu na prepustenie všetkých politických väzňov

Organizácia amerických štátov (OAŠ) vyzvala vedenie Nikaraguy na bezpodmienečné prepustenie všetkých osôb považovaných za politických väzňov, ako aj na povolenie pokojných demonštrácií a hľadanie nenásilného riešenia politickej krízy, ktorá v tejto stredoamerickej krajine trvá už vyše roka. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra DPA.

 Podľa uznesenia prijatého v utorok Stálou radou OAŠ vo Washingtone by mala vláda nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu taktiež zastaviť svojvoľné zatýkanie ľudí. Panamerická organizácia v tomto dokumente vyjadrila znepokojenie nad „úpadkom demokratických inštitúcií a ľudských práv v Nikarague“.

Nikaragujské orgány prepustili ešte v pondelok do domáceho väzenia 100 účastníkov protivládnych protestov po tom, ako opozícia prerušila niekoľko mesiacov trvajúce vyjednávanie s vedením krajiny. Od februára už bolo prepustených 350 takýchto osôb, odporcovia vlády sa však nechcú k rokovaniam vrátiť dovtedy, kým nebudú na slobode všetci politickí väzni.

Protesty proti prezidentovi Ortegovi vyvolala vlani v apríli sporná sociálna reforma. Hoci vláda predmetný návrh rýchlo stiahla, protesty sa ďalej rozširovali. Opozícia, ku ktorej sa zaraďujú podnikatelia a časť katolíckej cirkvi, požaduje vypísanie volieb, zastavenie útlaku a zaistenie slobody tlače.

Nikaragujské bezpečnostné zložky demonštrácie tvrdo potláčajú. Podľa údajov Medziamerickej komisie pre ľudské práva (CIDH), ktorá podlieha OAŠ, prišlo pri nepokojoch doteraz o život najmenej 325 ľudí, zatiaľ čo nikaragujská vláda hovorí o 199 obetiach a opozičné skupiny až o vyše 550. Ide o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990.

Stovky ďalších ľudí v súvislosti s protestmi zadržali, pričom nie je jasné, koľko z nich zostáva vo väzniciach. Opozícia tvrdí, že celkove bolo zadržaných približne 800 osôb.

OAŠ vyzvala vládu na prepustenie väzňov do 18. júna, ako sa dohodla s opozíciou pri vzájomných rokovaniach.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info