fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Mayová požiadala Corbyna, aby podporil jej nový plán brexitu

tasr

Britská premiérka Theresa Mayová sa obrátila na vodcu opozičných labouristov Jeremyho Corbyna so žiadosťou, aby podporil jej nový návrh dohody o odchode Británie z Európskej únie. Ako v stredu informovala agentúra DPA, ide o Mayovej poslednú šancu, ako zabezpečiť podporu svojej dohody v britskom parlamente, kde ju zrejme čaká štvrtá porážka.  

Mayová v liste adresovanom Corbynovi uviedla, že predstavením upraveného návrhu dohody ukázala, že je ochotná dohodnúť sa na kompromise, aby sa britskí občania dočkali uskutočnenia brexitu. Návrh zákona o ratifikácii dohody o brexite, o ktorom by mali poslanci hlasovať v týždni od 3. júna, je podľa Mayovej „poslednou šancou“, aby k tomu došlo.

„Žiadam aj vás o kompromis, aby mohli obe strany dosiahnuť to, čo vo svojich programoch sľúbili, a obnovili dôveru v politiku,“ napísala Mayová v liste.

Corbyn v utorok po Mayovej prejave o jej kompromisnom novom pláne v rozhovore pre BBC povedal, že sa naďalej stavia proti jej dohode. „Nemôžeme podporiť tento návrh zákona, lebo je to v podstate prepracovanie toho, o čom sa už predtým diskutovalo,“ uviedol líder labouristov.

Aj ďalší opoziční zákonodarcovia i mnohí vplyvní konzervatívci avizovali, že premiérkin návrh dohody nepodporia. Proti nej sa stavia i bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson, favorizovaný uchádzač o post predsedu Konzervatívnej strany.

Mayová predstavila v utorok svoj nový desaťbodový plán na odchod Británie z EÚ. Poslancom Dolnej snemovne britského parlamentu okrem iného prisľúbila, že nový návrh dohody o brexite, ktorý už schválila vláda, obsahuje aj parlamentné hlasovanie o usporiadaní druhého referenda o vystúpení Británie z EÚ.

Britská premiérka tiež varovala, že ak poslanci jej „novú“ dohodu o brexite začiatkom júna ani na štvrtý pokus neschvália, do úvahy bude prichádzať už len brexit bez dohody, úplné zastavenie procesu brexitu alebo ďalšie referendum o odchode Británie z EÚ.

Nová dohoda by tiež mala vládu právne zaviazať, aby do roku 2020 našla alternatívu pre tzv. írsku poistku, ktorou by sa po odchode Británie z EÚ riadili vzťahy medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Veľkej Británie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info