fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Indonézia: Prezident Widodo oznámil, že ohrozovanie bezpečia nebude tolerovať

EBE 14 Kuala Lumpur - Na snímke vpravo indonézsky prezident Joko Widodo poèas prehliadky èestnej stráže v rámci uvítacieho ceremoniálu pri jeho návšteve Malajzie na letisku Sepang v Kuala Lumpure 5. februára 2015. FOTO TASR/AP Indonesian President Joko Widodo inspects a guard of honor during a welcome ceremony at the Bunga Raya Complex of Kuala Lumpur International Airport in Sepang, Malaysia, Thursday, Feb. 5, 2015. Widodo is on a three-day official visit to Malaysia. (AP Photo/Joshua Paul)

Indonézsky prezident Joko Widodo v stredu vyhlásil, že úrady majú nepokojnú situáciu v hlavnom meste Jakarta už pod kontrolou. Búrili sa tam podporovatelia jeho neúspešného súpera v minulomesačných prezidentských voľbách Prabowa Subianta.

Polícia oznámila, že pri nepokojoch zahynulo šesť ľudí a zranenia utrpeli desiatky ďalších osôb. Násilie sa rozpútalo v utorok večer po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb, ktorých víťazom sa stal Widodo. Hlavou tretej najľudnatejšej demokracie na svete sa stane druhýkrát, uviedla agentúra AP.

Widodo, obklopený veliteľom armády a ďalšími poprednými predstaviteľmi Indonézie, povedal: „Na pokroku v tejto krajine budem spolupracovať s každým, ale nebudem tolerovať nikoho, kto narušuje bezpečnosť, demokratické postupy a jednotu našej milovanej vlasti.“

Podporovatelia bývalého generála špeciálnych síl Subianta podpaľovali od utorka večera vozidlá a hádzali kamene i zápalné fľaše do polície, ktorá reagovala použitím slzotvorného plynu a gumových projektilov.

Polícia uviedla, že nepokoje boli skôr naplánované než spontánne. Subianto odmietol uznať porážku v prezidentských voľbách zo 17. apríla. Naopak, sám sa vyhlásil za víťaza a má v pláne obrátiť sa so sťažnosťou na súd.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info