fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Určitý počet kandidátov na sudcov ÚS sa podľa E.Tomáša zrejme podarí zvoliť

tasr

 Je vysoká pravdepodobnosť, že koalícia sa na utorkovej voľbe kandidátov na ústavných sudcov zúčastní a je vysoká šanca, že bude zvolený aspoň určitý počet kandidátov. Vyhlásil to poslanec parlamentu Erik Tomáš (Smer-SD). Existenciu dohody v koalícii v súvislosti s voľbou potvrdil predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák. Detaily dohody neuviedol. Poslanci majú kandidátov voliť po 17.00 h. 

„Netrúfam si odhadnúť, koľko kandidátov bude zvolených a či to bude plný počet,“ uviedol Tomáš s tým, že pokračujú individuálne rokovania v koalícii. Poslanecký klub Smeru-SD sa má podľa neho stretnúť o 16.30 h. „Predpokladám, že už dovtedy bude všetko jasné,“ doplnil.

Bastrnák potvrdil, že dohoda v koalícii existuje. „Teraz musí ešte každý tú dohodu prebrať v kluboch,“ avizoval s tým, že v kluboch budú hovoriť, „ako ďalej“. Či sa lídri na Kolaičnej rade zhodli na menách alebo počte kandidátov, neuviedol.

Koalícia sa podľa Tomáša snaží vyrovnať s tým, že prezident SR Andrej Kiska pri predchádzajúcom rozhodnutí nevymenoval polovicu zvolených kandidátov, čím podľa Tomáša spôsobil právnu polemiku. „Táto polemika vznikla aj v odborných kruhoch a logicky sa preniesla aj na pôdu parlamentu a do koalície. Diskutuje sa o tom, či je správne zvoliť desať kandidátov alebo iný počet,“ uzavrel.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info