fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Izrael a hnutie Hamas uzavreli dohodu o polročnom prímerí na spoločnej hranici

Izrael a palestínske hnutie Hamas uzavreli dohodu o šesťmesačnom prímerí pozdĺž hraníc pásma Gazy so židovským štátom. V pondelok večer o tom informovala izraelská televízia Kešet 12.

Podľa denníka The Times of Israel sa Hamas zaviazal zastaviť násilné incidenty pozdĺž hraničného plotu a rešpektovať ochrannú zónu 300 metrov od hraníc.

Prisľúbil aj, že Palestínčania prestanú vypúšťať zápalné balóny, ktoré na izraelskej strane hraníc spôsobujú lesné požiare alebo škody na úrode.

V súlade s dohodou by mali prestať aj nočné zrážky radikálov z pásma Gazy s izraelskými bezpečnostnými silami.

Hamas sa tiež zaviazal, že palestínske lode sa nebudú pokúšať narušiť morské hranice medzi Gazou a Izraelom.

Výmenou za splnenie týchto ustanovení dohody o prímerí Izrael Palestínčanom opäť povolí lov rýb v oblasti do 15 námorných míľ od pobrežia Gazy.

Izrael umožní aj realizovať v pásme Gazy programy OSN s priamymi platbami za vykonanú prácu, povolí dovoz liekov a iných druhov pomoci pre civilistov v pásme Gazy a začne s palestínskym vedením rokovať o dodávkach elektrickej energie, hraničných priechodoch, zdravotnej starostlivosti a finančnej pomoci.

Dohoda o prímerí bola dosiahnutá za pomoci sprostredkovateľov z Egypta a OSN.

Uzavretiu dohody predchádzal prudký nárast napätia v pásme Gazy a začiatkom mája aj dva dni trvajúca vojenská eskalácia medzi Izraelom a ozbrojenými skupinami v pobrežnej enkláve, keď Palestínčania na juh Izraela vypálili takmer 700 rakiet, mínometných nábojov a protitankových riadených rakiet. O život pri tom prišli štyria Izraelčania.

Izraelská armáda v odvete zasiahla v pásme Gazy viac ako 300 cieľov spájaných s ozbrojenými skupinami Hamas a Islamský džihád. V týchto bojoch zahynulo asi 25 Palestínčanov; väčšina z nich bola členmi spomínaných zoskupení, napísali The Times of Israel.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info