fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Austrália: Koalícia premiéra Morrisona bude mať po voľbách parlamentnú väčšinu

Konzervatívna koalícia austrálskeho premiéra Scotta Morrisona získala v sobotňajších parlamentných voľbách dostatok kresiel na vytvorenie väčšinovej vlády. Podľa tlačovej agentúry DPA to vyplýva z najnovších údajov ústrednej volebnej komisie, na základe ktorých by mala Morrisonova koalícia Liberálnej strany Austrálie (LPA) a Národnej strany Austrálie (NPA) obsadiť v 151-člennej dolnej komore parlamentu 76 miest.

K pripísaniu dodatočného kresla v prospech vládnuceho tábora došlo v utorok v Chisholme na predmestí Melbourne, kde boli výsledky veľmi tesné. Za víťazku bola nakoniec označená kandidátka LPA Gladys Liuová, ktorá by sa tak mala stať prvým zástupcom Austrálčanov s čínskymi koreňmi v poslaneckej snemovni.

Opozičným labouristom z Austrálskej strany práce (ALP), ktorí ešte v sobotu priznali svoju porážku, je aktuálne pripisovaný zisk 67 kresiel. Ďalších šesť kresiel pripadlo nezávislým kandidátom alebo menším stranám.

V doterajšom zložení dolnej komory parlamentu, kde pôsobilo 150 poslancov, mala vládnuca koalícia menšinu v podobe 74 kresiel, zatiaľ čo labouristi ich mali 69.

Víťazstvo koalície premiéra Morrisona je považované za prekvapujúce, keďže predvolebné prieskumy i prvé odhady výsledkov po skončení hlasovania naznačovali skôr úspech labouristov.

V Austrálii sa voľby organizujú každé tri roky. V krajine je zaregistrovaných 16,4 milióna voličov, ktorí majú povinnosť ísť voliť.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info