fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Švédska prokuratúra požiadala súd o vydanie zatykača na Assangea v jeho neprítomnosti.

Švédska prokuratúra dnes požiadala súdy, aby vydali zatykač na zakladateľa WikiLeaks, Juliana Assangea v jeho neprítomnosti. Prokuratúra sa pri tom odvoláva na prebiehajúce vyšetrovanie obvinení Assangea zo sexuálnych útokov.

Námestníčka generálnej prokurátory Eva-Marie Perssonová dnes ráno oznámila: „Žiadam okresný súd, aby vydal zatykač na Juliana Assangea v jeho neprítomnosti, za podozrenie z pravdepodobného znásilnenia. Ak sa súd rozhodne vydať zatykač, požiadam o vydanie európskeho zatykača so žiadosťou o vydanie Assangea do Švédska.

Zakladateľ Wikileaks si v súčasnosti odpykáva 50 týždňový trest odňatia slobody v Spojenom kráľovstve potom, ako bol minulý mesiac zatknutý na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, kde takmer sedem rokov hľadal politický azyl. Zakladateľ Wikileaks bol uznaný vinným z porušenia kaucie a stále môže čeliť vydaniu do Spojených štátov alebo Švédska.

Assangea obvinili dve ženy zo sexuálneho útoku, počas jeho pobytu vo Švédsku v auguste 2010. Švédska prokuratúra opäť otvorila prípad po zatknutí Assangea minulý mesiac.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info