fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Loď Sea-Watch 3 vplávala do talianskych teritoriálnych vôd bez oprávnenia z trucu voči Salvinimu

Loď nemeckej charitatívnej organizácie Sea-Watch s 47 migrantmi na palube v sobotu vplávala do talianskych teritoriálnych vôd aj napriek výslovnému zákazu ministra vnútra Mattea Salviniho. Ako informovala agentúra AP, organizácia uviedla, že príslušný zákaz ignorovala z humanitárnych dôvodov a že jej plavidlo smeruje k talianskemu ostrovu Lampedusa.

Taliansko z lode Sea-Watch 3, plaviacej sa pod holandskou vlajkou, premiestnilo v piatok na ostrov Lampedusa niekoľko rodín migrantov s malými deťmi, ale ostatným vstup do prístavu zamietlo. Organizácia uviedla, že rovnako pomoc potrebujú aj ostatní ľudia s tým, že mnohí z migrantov trpia morskou chorobou a dehydratáciou, ako aj traumou z času stráveného v Líbyi a na lodi pašerákov.

„Po tomto neprijateľnom a diskriminačnom oddelení sa zdravotná a psychická situácia na palube lode stala neznesiteľnou a posádka už viac nemohla zaistiť bezpečnosť zachránených ľudí,“ uviedla organizácia.

Salvini v sobotu povedal, že deti a chorých do Talianska vpustia, ale „naďalej platí úplný zákaz vstupu lode Sea-Watch 3 do teritoriálnych vôd“ krajiny.

Neskôr na sobotnom zhromaždení krajne pravicových populistických strán v Miláne vyhlásil, že „dokiaľ bude ministrom vnútra“, loď tejto organizácie povolenie zakotviť v talianskom prístave nikdy nedostane.

Nemecká charitatívna organizácia Sea-Watch zachránila v stredu v pri pobreží Líbye 65 ľudí, momentálne sa na palube nachádza 47 migrantov.

Loď Sea-Watch 3 je od mája opäť nasadzovaná do záchranných operácií po tom, ako holandské orgány dočasne pozastavili jej plavby pre pochybnosti okolo dodržiavania bezpečnostných predpisov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info