fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

M.Lubyová:Politická aktivita na školy nepatrí,urobíme kroky na jej zabránenie

Nikto nebráni tomu, aby sa v školách rozvíjalo kritické myslenie, debatovalo sa o občianskej participácii vo verejnom živote, no politická agitácia na školu rozhodne nepatrí. Na piatkovom brífingu to zdôraznila ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS). V reakcii na správy o neprípustných politických aktivitách na školách avizovala viacero krokov svojho rezortu, ktorými chce porušeniam zákona zamedziť.

Lubyová informovala o tom, že na ministerstvo prichádza v poslednom období nemálo podnetov priamo od rodičov detí upozorňujúcich na politickú agitáciu v rôznych formách. „Podnety sa týkali napríklad výzvy cez elektronickú žiacku knižku na prejavenie určitého názoru, boli to ale i upozornenia priamo na aktivity politikov, ktorí pod rúškom debaty so študentmi sa de facto pokúšajú o agitáciu a nábor nových voličov, a ešte sa tým chvália na sociálnych sieťach,“ priznala. „Dostávame tiež informácie o tom, že sa priamo na školách zakladajú politické bunky,“ doplnila ministerka.

Pripomenula, že takúto činnosť školský zákon jasne zakazuje. „Nie je preto potrebné v tomto smere prijímať novú legislatívu, no fakt, že je zákon obchádzaný, nás núti k tomu, aby sme riaditeľom škôl i zriaďovateľom školských zariadení pripomenuli, čo sa smie a čo nie,“ skonštatovala ministerka.

Avizovala, že rezort rozošle všetkým riaditeľom škôl list s upozornením na riziko porušenia zákona, zdôraznila, že práve riaditelia sú zodpovední za to, čo sa na ich školách deje. Školám chce ministerstvo zároveň adresovať dotazník s otázkou, či a akou formou boli kontaktované politickými subjektmi. Do kontroly sa môže zapojiť aj široká verejnosť, ministerstvo zriaďuje špeciálnu mailovú adresu [email protected] pre konkrétne podnety. Lubyová chce iniciovať aj legislatívne opatrenie týkajúce sa priestupkovej zodpovednosti. „Keďže nie je vylúčené, že k nedovoleným politickým agitáciám dochádza aj bez vedomia riaditeľa, respektíve proti vôli riaditeľa, bolo by to možno lepšie riešiť priestupkovou zodpovednosťou príslušnej fyzickej osoby,“ ozrejmila šéfka školského rezortu.

Lubyová zdôraznila, že školy nemajú zakázané, aby pedagógovia so študentmi debatovali o témach, ktoré sa týkajú politiky a verejného života. „Musí to však byť neutrálnou formou a prostredníctvom predmetov, v rámci ktorých to má zmysel a rozvoj občianskeho uvedomenia umožňujú, ako napríklad občianska náuka, etická výchova či dejepis,“ upozornila.

Poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling (SaS) argumentuje tým, že zákon zakazuje propagáciu politických strán, nie však prítomnosť politikov či diskusiu s politikmi. „Školy navštívili mnohí politici z koaličných strán. Maroš Šefčovič, Karol Farkašovský, Robert Fico, Peter Pellegrini, Monika Beňová, či dokonca ministerka Martina Lubyová,“ upozornil. Škola podľa jeho slov nemôže byť odrezaná od reality. O tom, s kým sa bude na škole diskutovať, by mal, ako tvrdí, rozhodovať riaditeľ, nie ministerstvo. „Diskusie s verejnými činiteľmi považujem za pozitívne. Žiaci nespoznajú politiku len teoreticky, ale z prvej ruky – môžu s politikom diskutovať, konfrontovať ho, pýtať sa ho, čo robí, a kriticky zhodnotiť jeho činnosť,“ podotkol Gröhling.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info