fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ottawa žiada, aby Čína „okamžite prepustila“ dvoch Kanaďanov

Kanada vo štvrtok požiadala Čínu, aby okamžite prepustila dvoch kanadských občanov, ktorých oficiálne zatkli po mesiacoch zadržiavania za údajné ohrozenie národnej bezpečnosti. Zatknutie prišlo v čase narastajúceho napätia medzi oboma krajinami, informovala tlačová agentúra AFP.

„Kanada dôrazne odsudzuje ich svojvoľné zatknutie, rovnako ako sme odsúdili ich svojvoľné zadržanie 10. decembra minulého roka,“ uviedlo vo vyhlásení kanadské ministerstvo zahraničných vecí. Myslelo tým bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga a podnikateľa Michaela Spavora.

„Znovu vyslovuje požiadavku, aby Čína okamžite prepustila pána Kovriga a pána Spavora,“ dodalo kanadské ministerstvo vo vyhlásení.

Zdroj z prostredia kanadskej vlády pre domáci denník The Globe and Mail uviedol, že voči bývalému diplomatovi Kovrigovi a podnikateľovi Spavorovi zatiaľ neboli vznesené obvinenia.

K zadržaniu Kovriga a Spavora došlo po tom, ako v Kanade 1. decembra zatkli na žiadosť Spojených štátov Meng Wan-čou, finančnú riaditeľku čínskej spoločnosti Huawei. Peking spočiatku tvrdil, že obaja sú podozriví z činnosti „ohrozujúcej bezpečnosť Číny“.

Čína neskôr oznámila, že Kovriga podozrieva zo špionáže a krádeže štátneho tajomstva. Spavor je zase podozrivý z toho, že bol Kovrigovým hlavným informátorom.

Skupina kanadských poslancov sa podľa AFP sťažovala čínskym úradom, že Kovrigovi a Spavorovi zabránili v prístupe k právnikom a že sú obaja držaní v neprijateľných podmienkach.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info