HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maďarsko: Merkelová jasne odmietla Orbánov návrh, aby sa EPP otvorila Salvinimu

tasr

Nemecká kancelárka Angela Merkelová odmietla návrh predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, podľa ktorého by sa Európska ľudová strana (EPP) mala otvárať pravicovo-populistickej strane Liga Severu Mattea Salviniho.

Podľa spravodajského servera 24.hu na otázku nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung, či si dokáže predstaviť približovanie európskych ľudovcov s talianskou Ligou Severu, kancelárka povedala iba stručné „nie“.

Na opakovanú otázku, či nebude EPP spolupracovať so Salviniho stranou alebo s podobnými zoskupeniami, Merkelová reagovala, že je zrejmé, že ide o strany s markantne odlišnými postojmi, čo sa prejavuje napríklad v otázke migrácie.

Orbán po schôdzke so Salvinim v Budapešti 2. mája opätovne varoval pred tým, aby sa EPP spájala s ľavicou, ktorá presadzuje migráciu a ktorá podľa Salviniho chce uškodiť európskemu ľudu.

Maďarský premiér podotkol, že EPP nie je otvorená spolupráci so Salvinim a s jeho alianciou krajne pravicových strán. Európa ale v eurovoľbách podľa Orbána rozhodne o tom, či bude podporovať prisťahovalectvo, alebo nie.

Na novinársku otázku, či chce Orbánova strana Fidesz zostať členom EPP, maďarský ministerský predseda povedal iba toľko, že ak sa EPP bude viazať k ľavici, potom si tam Fidesz ťažko nájde miesto. „EPP by mala byť otvorená pravici, mala by sa otvoriť smerom k Salvinimu,“ dodal Orbán.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info