HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Veliteľ armády Srí Lanky vystúpil proti americkej vojenskej základni!

Veliteľ ozbrojených síl Srí Lanky, generálporučík Mahesh Senanayake, sa postavil proti podpisu dohody o obrane so Spojenými štátmi, ktorá zaisťuje vytvorenie americkej vojenskej základne na ostrove a jej podporu z ostrovného rozpočtu. Informuje o tom portál lankaweb.com.

„Ako môžeme túto dohodu podpísať? Nesúhlasíme s tým, čo hovorí. Je to ako previesť váš majetok na inú osobu a spáchať samovraždu,“ povedal veliteľ armády.

Podľa dôstojníka sa po nedávnej sérii teroristických útokov snaží „mnoho regionálnych a svetových mocností využiť súčasnú situáciu, pričom strategicky dôležité miesto Srí Lanky sa využíva pre svoje vlastné účely“.

NA PULZE DŇA: Irán oficiálne pozastavil plnenie záväzkov z jadrovej dohody

V súlade s ustanoveniami návrhu dohody o obrane USA bude musieť Srí Lanka poskytnúť všetky potrebné podmienky pre umiestnenie a údržbu americkej vojenskej základne na svojom území. Zmluva navyše ukladá Srí Lanke povinnosť postaviť sa za Washington, a to v akomkoľvek vojenskom konflikte, čo významne obmedzuje schopnosť ostrovného štátu pre diplomatické manévre.

Ako bolo uvedené v online publikácii Ceylon Today, opakované náznaky srílanského vedenia o možnosti podpísať takúto dohodu vyvolali búrlivú verejnú diskusiu či protesty opozície. Tá zase požadovala, aby vláda zastavila proces vyjednávania týkajúci sa zmluvy, a naznačuje, že ak bude dohoda podpísaná, bude veľmi ťažké ju zrušiť. Podľa väčšiny opozičných strán obranná podkopáva dohodu so Spojenými štátmi.

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info