HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Obchodná vojna pokračuje. Čína zvýši clo na tovar zo Spojených štátov

Čína zavedie od 1. júna vyššie dovozné clá na rôzne skupiny amerického tovaru, napísal The Guardian.

Jedná sa o recipročný ťah na kroky Spojených štátov, ktorý Peking prijal napriek varovaniu amerického vodcu Donalda Trumpa ohľadom nebezpečenstva zhoršenia obchodnej vojny.

Podľa čínskej vlády sa zvýšenie cla na 25% dotkne asi 2500 amerických výrobkov z potravín a spotrebného tovaru, chemikálií a rôznych zariadení. Obmedzenie budú platiť od 1. júna.

Podľa novín Čína ignorovala varovanie amerického vodcu Donalda Trumpa o nebezpečenstve zhoršenia obchodnej vojny a reagovala na zvýšenie ciel Spojených štátov.

Krátko pred vyhlásením zavedení cla na tovar z USA varoval Trump čínske úrady pred odvetnými krokmi.

„Otvorene hovorím Si Ťin-pchingovi – si jeden z mnohých priateľov v Číne. Čína bude veľmi trpieť, ak dohoda nevyjde, pretože spoločnosti sa budú musieť presťahovať z Číny do iných krajín,“ napísal prezident na Twitteri.

„Čína ťažila mnoho rokov na úkor Spojených štátov, naši prezidenti neurobili svoju prácu. Čína by teda nemala reagovať spôsobom, že ​​bude to len horšie! „Dodal šéf Bieleho domu.

Le Penová „údajne“ spravila neonacistické gesto. Pritom ide len o imitáciu emotikonu

Peking však zdôraznil, že nemá v úmysle ustúpiť tlaku Spojených štátov. Washington bol zkritizován za „zhoršovanie čínsko-amerického hospodárskeho a obchodného napätia, v protiklade ku konsenzu medzi Čínou a Spojenými štátmi na riešenie obchodných sporov prostredníctvom konzultácií, a ohrozil záujmy oboch strán a nesplnil celkové očakávania medzinárodného spoločenstva“.

Podľa The Guardianu viedlo ku zavedeniu nových ciel zo strany Číny k prudkému poklesu amerických akciových indexov. Priemyselný index Dow Jones poklesol o viac ako 600 bodov po tom, čo boli nádeje na rýchle vyriešenie sporu nahradené obavami z „dlhej a deštruktívnej“ obchodnej vojny.

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info