fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Vo voľbách posilnia eurokritici, euroskeptici veľmi neuspejú, myslí si R. Sulík

Richard Sulík hrá v súčasnosti politický vabank, navyše sa to na neho sype z každej strany. Foto: TASR

V májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) posilnia strany, ktoré sú eurokritické. Naopak, až tak veľmi neuspejú euroskeptické strany, teda tie, ktoré chcú vystúpiť z EÚ. Pre TASR to uviedol europoslanec Richard Sulík (SaS) z frakcie Európski konzervatívci a reformisti počas poslednej aprílovej plenárnej schôdze EP v Štrasburgu.

„Máte eurooptimistov, ktorí chcú (preniesť) ešte viac kompetencií do Bruselu. Potom máte eurokritikov, alebo eurorealistov. To sú tí, ktorí hovoria, že EÚ je fajn projekt, ale je potrebné ho reformovať. Tretia skupina sú euroskeptici, ktorí chcú vystúpiť z EÚ a rozpustiť ju. Myslím si, že tieto strany, až tak veľmi úspešné nebudú. Budú však úspešné tie eurokritické, alebo až krajne kritické,“ konštatoval Sulík.

Domnieva sa, že napríklad strana Marine Le Penovej Národné združenie neposilní. „Ľudia chcú zdravý rozum v EP, ale nechcú rozbiť EÚ… Napríklad v Rakúsku máte Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ), potom v Taliansku je to Salviniho strana Liga Severu, či v Nemecku Alternatíva pre Nemecko (AfD). Všetky tieto strany majú spoločné to, že nechcú vystúpiť z EÚ, len hovoria, dajme tomu pravidlá. A keď si ich rozdáme, vo veľa prípadoch už pravidlá existujú, tak ich už konečne dodržiavajme,“ zdôraznil Sulík.

To, že eurokritické strany získajú pravdepodobne viac poslancov, súvisí podľa Sulíka aj s tým, že občania chcú EÚ, ale menej a efektívnejšiu.

Ľudia by sa podľa neho mali zúčastniť na voľbách do EP, pretože EÚ ovplyvňuje ich každodenný život omnoho viac, ako si myslia. Vzhľadom na obvyklú nízku volebnú účasť na Slovensku ju chcel zvýšiť napríklad niekoľkými návrhmi — aby eurovoľby boli namiesto soboty v piatok, aby ich spojili s prezidentskými voľbami, a aby tí, čo išli voliť, dostali deň voľna, ktorý by sa kompenzoval iným voľným dňom v roku. Ako sám tvrdí, podporu pre ne nenašiel.

Pre nováčikov v EP bude podľa Sulíka najdôležitejších prvých šesť mesiacov, počas ktorých sa „zorientujú v obrovskej mašinérii“. „Trvá vám chvíľu, kým si na tie pravidlá navyknete, kým si svoj tím vybudujete. Tak to budú robiť v prvej fáze. Ale povedzme, že to zvládnu do konca roka a vtedy sa ešte aj volí Komisia…Skutočná parlamentná robota sa začne až niekedy neskôr na jeseň,“ dodal.

Po nástupe sa budú musieť popasovať s témami, akými  sú brexit či rozpočet. V otázke brexitu si myslí, že Veľká Británia vystúpi z EÚ čoskoro. „Netrúfam si povedať, ako to s brexitom dopadne. Čo si však trúfam povedať je, že britská vláda v spojení s britským parlamentom vyprodukovali nepredstaviteľný chaos a  zosmiešnili sa pred celým svetom,“ uviedol Sulík, pričom si myslí, že v prípade zopakovania referenda bude potom otázkou, ktoré by vlastne malo platiť.

Slováci si budú voliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu v sobotu 25. mája. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci sú volení na päťročné volebné obdobie. Štatistický úrad SR by mal vyhlásiť oficiálne výsledky volieb do EP na Slovensku v nedeľu v noci (26. mája).

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info