fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Thajsko: Kráľ odobril nových senátorov, napojených na vojenský režim

Thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón odobril v utorok 250 senátorov, vybraných vládnucim vojenským režimom, z ktorých mnohí sú spájaný s juntou.

Podľa agentúry DPA viac než 100 nových senátorov pochádza z radov thajskej polície alebo armády, ktorá je pri moci od vojenského prevratu v roku 2014.

Senátori zohrajú – spoločne s novozvoleným 500-členným parlamentom – kľúčovú úlohu pri voľbe premiéra krajiny, a tým aj pri rozhodovaní o zložení novej vlády. Analytici predpokladajú, že senátori podporia súčasného premiéra Prajuta Čan-o-ču.

Thajská junta po prevrate sľubovala, že pri moci zostane iba rok, kým sa v krajine neobnoví poriadok narušený masovými demonštráciami proti predošlej vláde. Už po roku sa tak mali konať nové voľby, ktoré však junta niekoľkokrát odložila.

Prvé parlamentné voľby v Thajsku od vojenského prevratu v roku 2014 sa napokon konali 24. marca. V súlade s predbežnými výsledkami získali na základe zmiešaného systému najviac kresiel kandidáti Strany moci ľudového štátu (Pchak pchalang pračchárát, PPRP), ktorej členom je súčasný premiér Prajut Čan-o-ča, a najväčšieho zoskupenia demokratickej opozície – Strany pre Thajčanov (Pchak pchüa Tchaj, PTP).

Ani jedna z nich však nebude mať väčšinu a obe sa snažia vytvoriť koalíciu s menšími stranami, aby mohli vládnuť.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info