fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Operácia nesprávneho kolena: Ministerka Kalavská sa stretla s vedením nitrianskej nemocnice

Ilustračné foto: TASR

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská sa stretla s vedením Fakultnej nemocnice v Nitre, aby si vypočula všetky detaily v prípade zámeny operovaného kolena pri operácii pacienta. Nemocnica vyhlásila, že už vyvodili za operáciu personálnu zodpovednosť. Ministerka po stretnutí uviedla, že rezort už pripravil novelu týkajúcu sa bezpečnosti pacienta.

 

Zástupcovia nemocnice šéfku rezortu zdravotníctva informovali, že v uvedenom prípade došlo k procesnej chybe, pričom s rodinou nemocnica aktívne komunikuje. Vedenie Fakultnej nemocnice v Nitre si chce najskôr počkať na závery Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ministerka Andrea Kalavská sa vyjadrila, že odhliadnuc od tohto prípadu rezort pripravil novelu týkajúcu sa bezpečnosti pacienta, ktorú práve v pondelok schválil parlament.

„Záleží nám na kvalitnej zdravotnej starostlivosti a takéto prípady by sa nemali stávať. Pripravená je aj vyhláška ministerstva zdravotníctva o minimálnych požiadavkách na interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta, ktorá upravuje obsahovo postupy, aby sa predchádzalo podobným nežiadúcim situáciám. Súbežne je v príprave materiál novelizujúci indikátory kvality, ktorý obsahuje i indikátory mapujúce oblasť bezpečnosti pacienta a kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti. Verím, že podobný prípad sa už pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nezopakuje,“ povedala ministerka.

„Aktuálne sme vyvodili personálnu zodpovednosť, odvolaný je primár Kliniky úrazovej chirurgie a ortopédie, takisto hlavná sestra operačných sál, v súčasnosti prebieha ukončenie pracovného pomeru s hlavným operatérom, bude vyhlásené nové výberové konanie na prednostu, bude vyhlásený aj nový konkurz na primára operačných sál,“ vyjadrila sa generálna riaditeľka Fakultnej nemocnice v Nitre Jarmila Mikušová.

Nemocnica vyvodila aj dôsledky voči ďalším pracovníkom, ktorých sa prípad týkal. Podľa slov generálnej riaditeľky je teraz daná klinika pod zvýšeným dohľadom vedenia nemocnice ako aj hlavného odborníka MZ SR pre ortopédiu. „Touto cestou by sme chceli pekne poďakovať dotknutému pacientovi, že aj naďalej má dôveru voči našej nemocnici a je aj naďalej u nás liečený. Pre predstavu – ročne je v našej nemocnici zoperovaných 26 000 pacientov a robíme maximum preto, aby každý pacient dostal kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ dodala generálna riaditeľka Fakultnej nemocnice v Nitre Jarmila Mikušová.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info