fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kríza na obzore: Výkon priemyslu v eurozóne aj v EÚ v marci klesol

tasr

Výkon priemyslu v eurozóne aj v Európskej únii (EÚ) sa v marci opäť znížil, a viac ako v predchádzajúcom mesiaci. Oznámil to v utorok európsky štatistický úrad Eurostat.

Z prvého odhadu Eurostatu vyplýva, že v marci 2019 sa produkcia priemyslu po očistení od sezónnych vplyvov v regióne, ktorý zaviedol euro, znížila o 0,3 % oproti februáru, keď medzimesačne klesla o 0,1 %.

V celej Európskej únii (EÚ) klesla marcová produkcia medzimesačne o 0,1 % po februárovej stagnácii. V medziročnom porovnaní sa objem priemyselnej výroby v eurozóne v marci 2019 znížil o 0,6 % a v EÚ vzrástol o 0,4 %.

Štatistiky tiež ukázali, že v eurozóne v marci 2019 v porovnaní s februárom klesla výroba tovarov krátkodobej spotreby o 1 % a energií o 0,3 %, zatiaľ čo výroba polotovarov vzrástla o 0,1 %, kapitálových produktov o 0,4 % a tovarov dlhodobej spotreby o 0,7 %.

V EÚ sa výroba tovarov krátkodobej spotreby v marci znížila medzimesačne o 0,5 % a energií o 0,2 %. Produkcia polotovarov zostala na februárovej úrovni. Výroba kapitálových produktov vzrástla o 0,4 % a tovarov dlhodobej spotreby o 0,5 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých marcové údaje má Eurostat k dispozícii, najväčší medzimesačný pokles priemyselnej produkcie zaznamenali na Malte (-3,7 %), v Grécku (-2,7 %) a Švédsku (-2,3 %). Najvyšší nárast nahlásili Litva (o 3,5 %), Dánsko (o 1,8 %) a Slovensko (o 1,2 %).

V medziročnom porovnaní v eurozóne v marci 2019 klesla výroba energií o 7,3 %, tovarov dlhodobej spotreby o 0,7 % a polotovarov o 0,4 %, pričom výroba produktov krátkodobej spotreby stagnovala a produkcia kapitálových tovarov vzrástla o 1,3 %. V EÚ stúpla medziročne výroba tovarov krátkodobej spotreby o 1,7 %, kapitálových tovarov o 1,5 %, polotovarov o 0,8 % a tovarov dlhodobej spotreby o 0,1 %, zatiaľ čo výroba energií klesla o 6,2 %.

Najväčší medziročný pokles priemyselnej výroby vykázali v marci Portugalsko (-7,9 %), Malta (-3,6 %) a Španielsko (-3,4 %) a najstrmší nárast dosiahli v Írsku (22,1 %), Poľsku (8 %) a Maďarsku (7,9 %). Na Slovensku sa výkon priemyslu v marci zvýšil medziročne o 7,3 %.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info