fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Opäť Venezuela. Guaidó ohlásil demonštrácie proti prenasledovaniu opozície

Venezuelský opozičný líder a súčasný predseda parlamentu Juan Guaidó vo štvrtok vyzval na celonárodné demonštrácie na protest proti stredajšiemu zatknutiu podpredsedu parlamentu Edgara Zambrana. Iný predstaviteľ opozície – Américo de Grazia – sa musel v obavách zo zadržania uchýliť pred bezpečnostnými zložkami na talianske veľvyslanectvo. Píše o tom agentúra DPA.

„V sobotu o 10.00 h sa musíme vrátiť do ulíc a pokračovať v protestoch vo všetkých (federatívnych) štátoch Venezuely,“ vyhlásil Guaidó počas tlačovej konferencie.

Dodal taktiež, že bude iniciovať krízové zasadnutie Organizácie amerických štátov (OAS) s cieľom prediskutovať otázku „prenasledovania“ členov venezuelského parlamentu.

Zambrana zadržali venezuelské bezpečnostné zložky ešte v stredu. Opozičný politik sa nachádzal v aute pred centrálou svojej strany Demokratická akcia, keď ho obkľúčili ťažko ozbrojení policajti. Šéf strany Carlos Prosperi uviedol, že bezpečnostné sily odtiahli Zambranovo auto preč, pričom tento politik stále sedel vnútri.

Iný predstaviteľ opozície De Grazia medzitým vyhlásil, že sa v obavách pred zatknutím uchýlil na talianske veľvyslanectvo vo venezuelskom hlavnom meste Caracas.

Schyľuje sa k niečomu? USA umiestnili v Katare bombardéry

„Nedoprajem tejto vláde dílerov narkotík radosť z toho, že ma bude vystavovať ako svoju trofej a držať ako zajatca. Zároveň ďakujem za pohostinnosť Taliansku,“ napísal De Grazia na Twitteri.

Predstavitelia venezuelskej vlády predtým oznámili, že podpredseda Národného zhromaždenia a viacero ďalších zákonodarcov čelí vyšetrovaniu pre podozrenie z vlastizrady a podnecovania vzbury. Zambrano je jedným z deviatich politikov, ktorí sa objavili po boku opozičného vodcu Juana Guaidóa, keď pred vyše týždňom bezúspešne vyzýval armádu na povstanie proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi.

Napätie vo Venezuele sa stupňuje od 23. januára, keď sa predseda parlamentu Guaidó vyhlásil za úradujúceho prezidenta. Najnovší pokus o puč odštartoval dvojdňové násilné zrážky bezpečnostných síl s demonštrantami, ktoré si vyžiadali päť obetí na životoch a desiatky zranených.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info