fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trumpova zahraničná politika je iba maximálnym presadzovaním vlastných záujmov proti spojencom

Vo svete diplomacie sa nachádza hrubosť. Tou môže byť neúčasť na dôležitých medzinárodných stretnutiach, kde chýba minister zahraničia alebo keď sa dlho otáľa s cestou na zdvorilostnú návštevu partnerov.

A to je tiež drzosť. Americký minister zahraničia Mike Pompeo zrušil cestu do Berlína niekoľko hodín pred schôdzkou s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a s nemeckým ministrom len niekoľko hodín pred schôdzkou. To je ťažké ospravedlniť.

Nie je jasné, ktoré záležitosti sú „naliehavejšie“ ako krátka zdvorilostná návšteva v Berlíne. Zdá sa, že zmenené cestovné plány sú dôsledkom zintenzívnenia sporov medzi USA a Iránom. Avšak viac ako dva roky po slávnostnom uvedení Donalda Trumpa do úradu je mnoho z nemecko-amerického priateľstva v troskách.

Trumpova americká zahraničná politika je v súlade s maximálnym presadzovaním vlastných záujmov proti spojencom. Nie však chytrou diplomaciou, ale s brutálnou mocenskou politikou. Európania, a najmä Nemci, to zažívajú v spore o colne tarify. Komplikované medzinárodné zmluvy pre Trumpa znamenajú málo, jeho vášňou je tvrdá dohoda. V mnohých prípadoch už USA nie sú spojencom, ale protivníkom, proti ktorému musia byť tvorené aliancie. To je prípad Parížskej dohody o klíme a predovšetkým jadrovej dohody s Iránom.

NA PULZE DŇA: Polícia údajne zastrašuje Zsuzsovú pomstou Kočnera

Pompeo mal prísť do Berlína po prvýkrát a stretnúť sa so svojím ministrom Maasom a spolkovou kancelárkou. Niekoľko hodín pred stretnutím zrušil návštevu kvôli „naliehavým problémom“.

Na Ukrajine je však stále veľa spoločných záujmov, taktiež vo Venezuele a Sýrii. USA vyžadujú viac a viac nasadenia vojenských síl z Nemecka – a to je presne to, na čom sa Nemci a Američania nemôžu dohodnúť.

Trump sa necíti byť zodpovedný voči svetu. Nemci zase roky tvrda, že by boli ochotní s nimi viac spolupracovať. Avšak aj v období po Trumpovi bude pokračovať ústup Američanov z tejto časti sveta. Či Európa zaplní určité medzery, závisí v neposlednom rade na Nemecku.

V Nemecku sa bude musieť rozhodnúť, či vzdorovať americkým požiadavkám v oblasti vojenských výdavkov alebo zvyšovať výdavky, pretože sa verí vo význam NATO a chce sa z neho urobiť silnejšia európska aliancia.

Dúfajme, že sa Spojené štáty po Trumpovi opäť stanú skutočným partnerom a hlavným zástancom medzinárodných pravidiel a demokracie. Nikdy sa už ale nestanú ochrannou silou, na ktorú Nemci tak dlho spoliehali. Je čas upraviť a pripraviť pôdu pre partnerstvo s USA. Myšlienka, aby sa Sigmar Gabriel stal predsedom Atlantického mosta, je samozrejme trochu ďaleko.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info