fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Der Spiegel: Polovica Nemecka je s utečencami nespokojná

ilustračné foto, tasr

Každý druhý Nemec je nespokojný s príchodom utečencov do svojej krajiny, uvádza Der Spiegel. Vykonaný prieskum rozvracia tézy o tolerantnosti Nemcov. Občania Nemecka otvorene vyjadrujú svoju nespokojnosť, medzi nimi sú aj pravicové radikálne postoje a konšpiračné teórie. Dôkazom toho sú výsledky prieskumu nadácie Friedrich Ebert Stiftung.

V Nemecku je rozšírené nepriateľstvo voči utečencom, napísal Der Spiegel. Pomaly každý druhý občan Nemecka sa na celú vec pozerá s predsudkami. V porovnaní s rokom 2016 sa zvýšil ukazovateľ nepriateľstva voči prichádzajúcim migrantom, aj keď počet žiadateľov o štatút klesá.

Viac než pätina Nemcov vnímala prisťahovanie migrantov negatívne už v roku 2014. Teraz sú respondenti ešte ochotnejší otvorene vyjadriť svoj negatívny postoj k utečencom. Od roku 2016 sa táto hodnota zvýšila zo 49,5% na 54,1%, teda najvyššie od roku 2011, kedy bola vykonaná prvá štúdia.

Výskumníci dospeli k záveru, že diskusie o migračných otázkach v Nemecku získali oveľa tvrdší charakter. Mnohé predsudky voči utečencom sú už vnímané ako fakt. Výskumníci tiež zaznamenali rast radikíálnejších pravicových nálad v krajine. Každý piaty respondent sa hlási k tejto časti politického spektra. Ľudia tohto typu postoja bývajú skeptickejší voči demokracii, obhajujú vytvorenie autoritárskeho sociálneho poriadku a správajú sa nadradene voči prichádzajúcim, moslimom, utečencom a Rómom.

Táto tendencia je ešte výraznejšia vo východnom Nemecku.V tomto regióne sa ľudia domnievajú, že nemôžu ovplyvňovať politiku vo svojej vlastnej krajine, a preto jej verí čoraz menej ľudí. Úroveň kolektívnej nespokojnosti s migráciou na východe Nemecka dosahuje 52%, zatiaľ čo na západe krajiny 44%. Tento prieskum len dokresľuje sťažnosti nemeckých politikov na rastúce xenofóbne názory, najmä vo východoeurópskych regiónoch.

Opäť budeme cenzurovať naše dejiny? Blahová podáva trestné oznámenie pre Husáka v Najväčšom Slovákovi RTVS

Účastníkov štúdie sa tiež pýtali na ich vzťah ku konšpiračným teóriám. Výsledky výskumníkov šokovali: takmer polovica respondentov (45,7%) verí v tajné organizácie, ktoré majú mať veľký vplyv na politické rozhodnutia; tretina (32,7%) sa domnieva, že politici sú bábkami iných mocností; každý štvrtý (24,2%) je presvedčený, že medzi médiami a politikmi je tajná dohoda. Muži majú tendenciu veriť v konšpiračné teórie viac ako ženy. Ľudia s nízkou alebo strednou úrovňou vzdelania sú viac náchylní veriť konšpiračným teóriám.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info