HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Komentár Imricha Kovačiča: Trump si zo sveta asi robí prču. Lenže to už nie je sranda.

Trumpove včerajšie prázdne reči o potrebe zastaviť preteky v zbrojení a o nutnosti zbaviť svet jadrových zbraní boli len dymovou clonou na rozptýlenie pozornosti od rozhodujúceho odstúpenia od dohôd o kontrole zbraní.

“Všetci sa musíme zbaviť jadrových zbraní! Čína, Rusko, všetci!“, vyhlásil Trump

Prezident USA sa len včera vyjadril, že svet sa „musí zbaviť jadrových zbraní“. Áno, použil slovo „musí“ a mieril tým priamo na Rusko a Čínu. Tie sú podľa neho už dlhodobo zásadnými jadrovými hrozbami celého sveta. Spomedzi deväť štátov sveta, ktoré disponujú jadrovými zbraňami, sú to práve Rusko a Čína, ktoré by mali podľa Trumpa zlikvidovať svoje jadrové arzenály a prestať zbrojiť. 

Trump veľmi nešikovne vypustil správu o tom, že Biely dom údajne pripravuje veľkú dohodu medzi Washingtonom, Moskvou a Pekingom o denuklearizácii svojich arzenálov. Táto informácia sa však zdá byť priveľmi pochybná, aj keď ju vypustil priamo prezident USA. V takejto podobe to možno považovať iba za politickú kamufláž, ktorá vskutku nemá nič spoločného s realitou.

Momentálne neexistuje žiadna snaha Pekingu, dohadovať sa s Washingtonom, s ktorým má čoraz viac napäté vzťahy. Medzi oboma stranami panuje už aj tak dosť vysoká nedôvera. No a v prípade takejto dohody medzi Washingtonom a Moskvou už vôbec nepripadá do úvahy. Aj keby všetci vyjadrili “úprimnú” snahu o dialóg, nikto nemôže mať žiadne pochybnosti o tom, že žiadna dohoda jednoducho nebude.

Rusko je pripravené rokovať s USA a Čínou o zmluve o jadrových zbraniach

Z toho celého však pri hlbšom skúmaní vyplýva, že Trumpova výzva na dohodu o odzbrojení, môže mať úplne iný motív. Takéto vyhlásenia Bieleho domu sme si už zvykli vnímať ako falošnú iniciatívu na začatie ničneriešiaceho “dialógu”. Viac sme si zvykli chápať ich ako prípravu na prípadnú legitimizáciu úsilia USA o zvýšenie svojej vojenskej prítomnosti v určitej oblasti sveta.

Práve v tejto chvíli však celá kamufláž slúži iba na odvrátenie pozornosti od snahy USA na odstúpenie od Zmluvy na kontrolu zbraní (ATT).

MIMORIADNA SPRÁVA: Trump oznámil, že USA odstupuje od Medzinárodnej zmluvy o obchode so zbraňami

Vôbec nebudeme ďaleko od skutočnosti, ak si už dnes pripustíme možnosť, že táto téma skončí trvalou prítomnosťou vojsk NATO v pobaltských krajinách a prehustením amerického námorníctva v juhočínskom mori. Poťažmo budú musieť vplávať nejaké lode aj do Čierneho mora, kvôli možnej jadrovej hrozbe.

Trump totiž prichádza s týmto neúprimným návrhom len dva mesiace po tom, ako sám odstúpil od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) s Ruskom. Tento krok Washingtonu odsúdili aj jeho najbližší spojenci.

THE INDEPENDENT: Ako si Trump zachraňuje iba vlastný chrbát zrušením jadrovej zmluvy s Ruskom

Trump taktiež jednostranne vypovedal jadrovú dohodu s Iránom z roku 2015, ktorú sa podarilo dosiahnuť len prostredníctvom spoločného diplomatického úsilia piatich svetových mocností a samotného Teheránu.

Pence v Mníchove: Nastal čas, aby EÚ odstúpila do jadrovej dohody s Iránom

O tomto všetko sme písali v našom spravodajstve. Ale až dnes je jasné, ako to všetko súvisí. Teraz nás možno označia za konšpiračný dezinfoweb. Ale všetky tie správy sú overiteľné a sú aj pravdivé. Je načase si priznať, že dezinfoweby iba prinášajú informácie o ktorých sa nechce priveľa hovoriť. Iba tak si bude môcť USA aj naďalej diktovať názory, akými sa máme riadiť.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info