fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Kremeľ: Je priskoro vyjadrovať sa k víťazstvu Zelenského vo voľbách na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin zatiaľ neplánuje zablahoželať Volodymyrovi Zelenskému k jeho víťazstvu v prezidentských voľbách na Ukrajine. 

Informoval o tom v pondelok v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Uviedol, že zatiaľ je „predčasné hovoriť o blahoželaní“ Zelenskému, ako aj o „možnosti spolupráce“ s ním.

Peskov vysvetlil, že Moskva si bude názor na Zelenského vytvárať podľa jeho činov a od toho bude závisieť aj spolupráca.

Hovorca dodal, že Rusko rešpektuje rozhodnutie ukrajinských voličov vo voľbách, ale „pripomína problém s legitimitou tohto (volebného) procesu“, keďže „možnosť voliť nedostali tri milióny občanov Ukrajiny“ žijúcich v Rusku.

Na otázku novinárov, prečo bolo rozhodnutie neblahoželať Zelenskému prijaté, Peskov odpovedal, že „je potrebné posudzovať konkrétne prípady, konkrétne kroky“, pričom poukázal aj na to, že oficiálne výsledky volieb na Ukrajine ešte ani neboli oznámené.

Ako informovala agentúra Ukrinform, ukrajinská Ústredná volebná komisia by mala výsledky druhého kola prezidentských volieb oficiálne oznámiť 30. apríla.

Ruský spravodajský portál Medusa v súvislosti so zatiaľ neoficiálnymi výsledkami volieb na Ukrajine a otáľaním Kremľa s blahoželaním víťazovi pripomenul, že Putin neblahoželal k víťazstvu ani Zelenskému predchodcovi v úrade Petrovi Porošenkovi.

Ústredná volebná komisia do pondelka 14.30 h miestneho času spracovala 99,03 percenta elektronických protokolov zaslaných volebnými komisiami. Z takto zhromaždených údajov vyplýva, že  Zelenského volilo 73,22 percenta voličov, zatiaľ čo Porošenkovi svoj hlas odovzdalo 24,46 percenta voličov. Svoje právo voliť využilo uplynulú nedeľu 62,07 percenta voličov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info