Podľa WikiLeaks je zrušenie azylu pre Assangea protizákonné
11 | 04 | 2019 I TASR
Organizácia Wikileaks obvinila vo štvrtok Ekvádor, že "protizákonne" zrušil azyl pre jej zakladateľa Juliana Assangea. Uviedla, že ekvádorský veľvyslanec v Londýne pozval britskú políciu do budovy, aby ho zatkla.

"Ekvádor nelegálne ukončil Assangeov politický azyl, pričom porušil medzinárodné právo," uviedla organizácia Wikileaks na Twitteri. Podľa agentúry AP dodala, že veľvyslanec "pozval britskú políciu na ambasádu" a Assange, ktorý tam strávil sedem rokov, bol "okamžite zatknutý".

Rusko odsúdilo zatknutie zakladateľa Wikileaks ako krok proti demokratickým slobodám. "Ruka 'demokracie' škrtí slobodu," uviedla hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová.

Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, sa k prípadu nechcel vyjadrovať, ale vyjadril nádej, že "všetky Assangeove práva budú dodržiavané".

PRÁVE SA STALO: Britská polícia zadržala na ekvádorskom veľvyslanectve zakladateľa WikiLeaks
Britská polícia zatkla vo štvrtok na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea. Čítať ďalej
11 | 04 | 2019 | TASR


Britská polícia uviedla, že zakladateľa Wikileaks zatkla po tom, ako ju na veľvyslanectvo "pozvali", keďže mu ekvádorská vláda zrušila azyl. Zatkli ho za to, že sa v roku 2012 nedostavil pred súd, píše agentúra AP.

Assangea vzali do "väzby na policajnej stanici v centrálnom Londýne, kde zostane, kým čo najskôr nepredstúpi pred Westministerský magistrátny súd", uviedla polícia. Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt poďakoval ekvádorskej vláde za spoluprácu pri jeho zatknutí.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno konštatoval, že rozhodnutie o ukončení azylu pre Assangea bolo "zvrchovaným rozhodnutím", a odôvodnil ho opakovanými porušeniami medzinárodných konvencií z jeho strany.

Assange sa uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v roku 2012 so zámerom predísť vydaniu do Švédska, kde ho tamojšie úrady chceli vypočúvať v rámci vyšetrovania sexuálneho útoku. Tento prípad bol neskôr stiahnutý, avšak 47-ročný austrálsky zakladateľ WikiLeaks sa obáva, že by mohlo dôjsť k extradícii jeho osoby na stíhanie do USA.