Washington Post: Deti zavraždeného Chášukdžího platí Saudskoarabské kráľovstvo
02 | 04 | 2019 I Greg Miller

Deti zavraždeného saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího dostali domy v hodnote miliónov dolárov a predstavitelia kráľovstva im platia tisíce dolárov mesačne, Informoval o tom v pondelok americký denník Washington Post.


Platby jeho štyrom deťom, dvom synom a dvom dcéram, "sú súčasťou úsilia Saudskej Arábie dosiahnuť dlhodobú dohodu s členmi Chášukdžího rodiny sčasti s cieľom zabezpečiť, aby sa aj naďalej verejne vyjadrovali zdržanlivo," uviedol denník.

Domy pre Chášukdžího deti sú v prístavnom meste Džidda a majú hodnotu do štyroch miliónov dolárov (3,5 mil. eur). Saláh, najstarší z detí, plánuje zostať žiť v kráľovstve, pokým ostatní, ktorí žijú v Spojených štátoch, zrejme domy predajú. Deti tiež dostávajú najmenej 10.000 dolárov (8900 eur) mesačne a možno aj väčšie sumy rádovo v miliónoch dolárov pre každého.

Americký denník New York Times v polovici marca informoval, že viac než rok pred vlaňajšou vraždou Chášukdžího schválil saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán tajný program zameraný na umlčanie disidentov.

Program zahŕňal sledovanie, únosy, zadržiavania a mučenie Saudskoarabov, tvrdí denník v správe odvolávajúcej sa na amerických predstaviteľov, ktorí čítali neverejné správy tajných služieb o tomto programe. Americkí predstavitelia ho nazývali Saudskoarabská skupina rýchlej intervencie.

Minimálne niektoré z tajných misií programu uskutočnili členovia tímu, ktorý minulý rok v októbri zabil Chášukdžího na konzuláte Saudskej Arábie v tureckom Istanbule a zbavil sa jeho tela, čo naznačuje, že jeho vražda bola súčasťou širšieho postupu proti disidentom, tvrdí denník. Medzi zdrojmi uvádza aj osoby blízke niektorým saudskoarabským obetiam.

Saudskoarabskí činitelia odmietli potvrdiť alebo poprieť, že takáto skupina existovala.

Vražda Chášukdžího, ktorý prispieval aj pre Washington Post, vyvolala pobúrenie po celom svete. Americkí senátori, ktorých o prípade informovali šéfovia spravodajských služieb USA, vyjadrili presvedčenie, že zodpovednosť nesie princ Muhammad. Rijád opakovane zdôraznil, že korunný princ nebol do tohto činu zapletený.

Kráľovstvo spočiatku uvádzalo, že nemá informácie o osude novinára, neskôr však saudskoarabská prokuratúra oznámila, že ho zámerne zavraždili agenti konajúci svojvoľne, a v prípade vraždy obžalovala 11 osôb.