fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

India a Pakistan rokujú o bezvízovom režime pre sikhov

tasr

Predstavitelia Indie a Pakistanu sa vo štvrtok stretli na rokovaniach o otvorení bezvízového hraničného priechodu s cieľom uľahčiť sikhským pútnikom návštevu ich indickej svätyne v blízkosti hraníc s Pakistanom. Píše o tom agentúra AP. 

 Hovorca indického ministerstva zahraničných vecí Ravíš Kumár potvrdil, že delegácia z Islamabadu na čele s hovorcom pakistanského rezortu obrany Mohammadom Fajsalom vo štvrtok prekročila indické štátne hranice.

Prebiehajúce rokovania sú podľa AP ďalším príznakom znižujúceho sa napätia vo vzťahoch týchto dvoch regionálnych rivalov. To začalo eskalovať 14. februára, keď pri samovražednom útoku v indickej časti Kašmíru zahynuli vyše štyri desiatky príslušníkov indickej polovojenskej polície. K útoku sa vtedy prihlásila islamistická skupina Džajše Mohammad sídliaca v Pakistane.

India na vzniknutú situáciu reagovala náletom na tábor tejto organizácie pri tzv. kontrolnej línii v Pakistanom ovládanej časti regiónu Kašmír. Pri ďalšom podobnom nálete Pakistan indické bojové lietadlo zostrelil.

Sikhizmus je jedno z najmladších náboženstiev, podporuje ho asi 20 miliónov veriacich. Dnes je piatym najväčším vierovyznaním na svete. Ide o monoteistické náboženstvo, ktoré na prelome 15. a 16. storočia založil v Pandžábe Gurú Nának syntézou aspektov hinduizmu a islamu.

Sikhovia tvoria v indickom zväzovom štáte Pandžáb približne dvanásťmiliónovú náboženskú väčšinu. Na celom svete je odhadom viac ako 20 miliónov sikhov.

Sikhskí radikáli sa usilujú o vyhlásenie nezávislého štátu Chálistán s centrom v Amritsare, kde sa nachádza náboženské centrum sikhov – Zlatý chrám. V lete 1984 sa v ňom zabarikádovali bojovníci za Chálistán, ale indická armáda ho dobyla. Operácia si však vyžiadala najmenej 800 mŕtvych.

Z pomsty sikhovia z osobnej gardy 31. októbra toho istého roku zavraždili indickú premiérku Indiru Gándhíovú a India zažila vlnu protisikhských násilností.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info