fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Katalánsky expremiér chce získať imunitu ako europoslanec

tasr

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont v utorok povedal, že sa plánuje vrátiť do Katalánska v prípade, že v májových voľbách získa poslanecké kreslo v Európskom parlamente, informovala agentúra DPA.

Puidgemont v súčasnosti žije v exile v Bruseli. Španielske úrady ho totiž v súvislosti so snahami o osamostatnenie Katalánska obvinili zo vzbury a v prípade návratu do vlasti mu hrozí zatknutie. Katalánsky expremiér dúfa, že ako poslanec EP by mohol získať imunitu, ktorá by zabránila jeho trestnému stíhaniu v celej Európskej únii vrátane Španielska.  Uviedol to v utorkovom rozhovore pre katalánsku rozhlasovú stanicu Rac1.

Či by sa však skutočne mohol ujať svojho prípadného europoslaneckého mandátu, nie je jasné. Podľa španielskych zákonov by totiž musel najskôr zložiť prísahu pred členmi volebnej komisie v Madride, píše server Catalan News. Puidgemontovu kandidatúru za poslanca EP počas uplynulého víkendu oznámili predstavitelia jeho separatistickej politickej platformy Spoločne za Katalánsko.

„Načierno“ sa robiť neoplatí, hrozia nízke dôchodky a iné dávky. Všetko o nelegálnej práci na jednom mieste

Carles Puigdemont ušiel zo Španielska do Belgicka v októbri 2017, deň po tom, ako separatisti i napriek varovaniam Madridu vyhlásili nezávislosť Katalánska. Doposiaľ úspešne vzdoruje snahám o svoje vydanie do vlasti.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info