fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Jemen: Bombardovanie v uplynulých 48 hodinách si vyžiadalo životy 22 civilistov

Dvanásť detí a desať žien prišlo o život pri náletoch počas uplynulých 48 hodín v provincii Hadždža v severozápadnom Jemene. S odvolaním sa na pondelňajšiu správu Organizácie Spojených národov (OSN) o tom informovala agentúra AFP.

Pri bombardovaní v okrese Kušar utrpelo zranenia ďalších približne 30 ľudí vrátane 14 detí, z ktorých niekoľko museli „evakuovať“, aby prežili, napísal vo vyhlásení Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).

OSN o tom, kto bombardovanie uskutočnil, nepíše. Médiá spriaznené so šiitskými povstalcami známymi ako húsíovia však uvádzajú, že ich vykonala koalícia arabských krajín vedená Saudskou Arábiou, ktorá vojensky podporuje provládne sily.

AFP doplnila, že niektoré oblasti v provincii Hadždža sú pod kontrolou vojsk spriaznených s jemenskou vládou. Okres Kušar je však územím Iránom podporovaných húsíjov.

Jeden z predstaviteľov húsíjov prostredníctvom tlačovej agentúry Saba uviedol, že „tento masaker zámerne spáchala“ koalícia.

Rijádom vedená koalícia na žiadosť AFP o reakciu bezprostredne neodpovedala.

Saudská Arábia spoločne s ďalšími arabskými krajinami sa do vojny v Jemene zapojila pred štyrmi rokmi. Konflikt medzičasom prerástol v jednu z najhorších humanitárnych katastrof súčasnosti. Podľa OSN je väčšina obyvateľstva v Jemene odkázaná na humanitárnu pomoc a približne desať miliónov ľudí je iba „krok od hladomoru“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info