fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Brexit: Ryanair aktivoval krízové plány na obmedzenie britských akcionárov

Ilustračný obrázok

Írska letecká spoločnosť Ryanair aktivovala krízové plány. Týkajú sa obmedzenia hlasovacích práv britských akcionárov, ak Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu (EÚ) bez dohody o budúcich vzťahoch. Alebo, ak vystúpi z colnej únie aj z jednotného trhu v prípade tzv. tvrdého brexitu.

Ryanair už minulý rok upozornil, že bude musieť obmedziť práva akcionárom v Spojenom kráľovstve, ak prestanú byť občanmi členského štátu EÚ, aby zabezpečil, že väčšinoví vlastníci aerolínií budú z Únie tak, ako to požadujú zákony o licenciách a letoch.

Predstavenstvo írskych aerolínií prijalo v piatok (8. 3.) niekoľko uznesení, ktoré nadobudnú účinnosť vtedy, ak sa britskí občania stanú štátnymi príslušníkmi krajiny mimo EÚ. Uviedla najväčšia nízkonákladová letecká spoločnosť v Európe vo svojom vyhlásení.

V tomto prípade dostanú britskí akcionári oznámenie o obmedzeniach a nebudú sa môcť zúčastňovať, rečniť ani hlasovať na žiadnom Valnom zhromaždení spoločnosti.

„Tieto uznesenia zostanú platné dovtedy, kým správna rada nerozhodne, že pokiaľ ide o vlastníctvo a kontrolu spoločnosti už neexistujú žiadne riziká z hľadiska licencie podľa pravidiel EÚ,“ oznámil Ryanair.

Finančný riaditeľ spoločnosti Ryanair Neil Sorohan minulý mesiac povedal, že akcionári z EÚ vlastnia 55 % akcií. Britskí akcionári majú v rukách 20-percentný podiel. Očakáva však, že polovica z nich podnikne kroky a zabezpečí si domicil v EÚ v prípade tvrdého brexitu.

Riaditeľ aerolínií Michael O’Leary tiež minulý mesiac povedal, že dopravca by sa mohol pokúsiť o spätné odkúpenie akcií v prípade brexitu bez dohody. Britskí akcionári sa tak budú môcť zbaviť svojich akcií a vyhnúť sa obmedzeniam.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info