fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Venezuela musí zaplatiť americkému koncernu odškodnenie

 Uprostred mocenského politického boja vo Venezuele bola krajina odsúdená na zaplatenie odškodného americkému koncernu ConocoPhillips vo výške 8,7 miliardy USD za znárodnené ropné projekty. Po niekoľkoročnom spore o tom rozhodol v piatok arbitrážny orgán Svetovej banky.

Koncern žiadal až 30 miliárd USD. Odškodnenie v takej výške si nenárokoval nijaký podnik za zoštátnenie svojho majetku bývalým šéfom Venezuely Hugom Chávezom. Conoco rozhodnutie privítalo. Jeho vedenie uviedlo, že vláda ilegálne a bez odškodnenia nemôže odňať súkromný majetok. Postoj venezuelskej vlády k rozhodnutiu sa zatiaľ nepodarilo získať.

Portál FAZ.net napísal, že teraz pokračuje mocenský boj medzi Chávezovým nástupcom Nicolásom Madurom a prechodným prezidentom Juanom Guaidóm, ktorý sa zaňho vyhlásil sám. Madura podporuje Rusko a Čína, Guaidóa podporujú Spojené štáty a viaceré ďalšie krajiny.

Chávez pred rokmi znárodnil viaceré dôležité strategické podniky. Medzi nimi boli cementárne a oceliarne. V roku 2007 prevzala Venezuela aj tri ropné projekty ConocoPhillips. V prípade amerického ropného koncernu tribunál Svetovej banky označil v roku 2013 postup vlády za nezákonný a pred dvoma rokmi zamietol odvolanie Venezuely. Venezuelský štátny koncern Petroleos musel vlani zaplatiť americkej firme dve miliardy USD.

Slovenská vzduchovka zaujala verejnosť na veľtrhu v Norimbergu

Venezuela patrí v Latinskej Amerike medzi najväčších producentov ropy. Chybným manažmentom, slabými investíciami a v dôsledku amerických sankcií klesla produkcia ropy v krajine na najnižšiu úroveň za 70 rokov. V dôsledku poklesu exportu komodity sa členská krajina OPEC dostala do hlbokej hospodárskej krízy.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info