Ukrajina: Kandidátka Tymošenková sľubuje za korupciu v armáde doživotie
08 | 03 | 2019 I TASR

Ukrajinská prezidentská kandidátka Julija Tymošenková vo štvrtok prisľúbila doživotný trest pre každého, koho usvedčia na základe obvinení z armádnej korupcie vrátane súčasného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Informovala o tom agentúra AP.


Vyšetrovanie médií minulý týždeň odhalilo v ukrajinskom armádnom priemysle údajnú schému sprenevery, a to aj v továrni, ktorú má pod kontrolou Porošenko. "Tí, ktorí nadobudli čo i len jedinú čiernu kopejku využívaním armády a vojny, budú sedieť za mrežami do konca života," vyhlásila Tymošenková na tlačovej konferencii a dodala, že Porošenko "jednoducho pral peniaze určené na obranu".


Kandidátka, bývalá premiérka a hlavná postava oranžovej revolúcie z roku 2004, má pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať 31. marca, podľa prieskumov verejnej mienky takmer rovnakú podporu ako Porošenko. Obaja sú však za ďalším vyzývateľom - komikom Volodymyrom Zelenským.


Ukrajina: Protestujúci v Kyjeve vyzývali na impeachment prezidenta Porošenka
28 | 02 | 2019 | Peter Králik, TASR

Tymošenková zároveň tvrdí, že prezidentská administratíva stojí aj za kandidatúrou jej konkurenta a menovca Jurija Tymošenka s cieľom zmiasť voličov. Generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko vyhlásil, že člen Tymošenkovej strany sa pokúsil podplatiť Tymošenka, aby odstúpil z predvolebného boja.


V súvislosti s prípadom zatkli v stredu dve osoby. Tymošenková sa na tlačovej konferencii od predmetnej záležitosti dištancovala.


Expremiérka sa podľa vlastných slov zaviazala ukončiť konflikt medzi Ruskom podporovanými separatistami a vládnymi silami na východe Ukrajiny a obnoviť zvrchovanosť nad Krymom anektovaným Ruskom.


"Neberieme si na seba povinnosť ukončiť túto vojnu do dvoch týždňov, pretože sme zodpovední politici, ale niet pochýb o tom, že určite nastolíme mier na celom území Ukrajiny, pričom Donbas i Krym sa vrátia späť," uviedla.


Tymošenková dodala, že je pripravená prikročiť aj k sociálnym opatreniam, ako je zníženie cien plynu a vody, zvýšenie dôchodkov a podpora mnohodetných rodín.