fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Právnik: Objavili sa správy, že novonarodený syn Shamimy Begumovej zomrel

Právnik rodiny tínedžerky a „džihádistickej nevesty“ Shamimy Begumovej v piatok oznámil, že sa objavili „jasné, ale zatiaľ nepotvrdené správy“, že Begumovej novonarodený syn zomrel. Informáciu priniesol portál televízie Sky News.

Právnik Tasnime Akunjee na Twitteri napísal: „Máme jasné, ale zatiaľ nepotvrdené správy, že syn Shamimy Begumovej zomrel. Bol britským občanom.“ Chlapec sa narodil minulý mesiac.

Devätnásťročná tínedžerka v roku 2015 ušla s dvoma školáčkami z Británie a cez Turecko sa dostala do Sýrie, aby mohla žiť v takzvanom Islamskom štáte (IS). Tam sa vydala za bojovníka tejto militantnej organizácie, ktorému porodila tri deti. Dve podľa slov samotnej tínedžerky zomreli už skôr.

Begumová a jej novonarodený syn Džarráh žili v sýrskom utečeneckom tábore po tom, ako Británia odobrala mladej žene britské občianstvo a tak sa nemohla vrátiť k svojej tamojšej rodine.

Britská školáčka, ktorá utiekla k IS, možno požiada o holandské občianstvo

Begumová minulý mesiac vyhlásila, že jej syn je chorý, ale nedovolí mu vrátiť sa do Británie samému. V interview s dopisovateľom televízie Sky News Johnom Sparksom povedala: „Práve teraz mám ťažkosti zohnať najnutnejšie veci, ktoré potrebujem.“ Dodala, že stratila svoju „kartu“.

Na otázku, či chce niečo odkázať britským politikom, Begumová uviedla: „Bola by som rada, keby s trochu väčším súcitom v srdci prehodnotili môj prípad, chápete.“

Begumovej manžel, holandský bojovník IS Yago Riedijk, pre Sky News povedal, že obaja urobili chybu, keď sa pridali k tejto teroristickej skupine. Muža v súčasnosti zadržiavajú v kurdskom zadržiavacom centre na severovýchode Sýrie.

Begumovú si vzal za manželku len niekoľko týždňov po tom, čo ako 15-ročná prišla v roku 2015 na územie IS. Dodal: „Viem, že Shamima nie je pre nikoho nijako nebezpečná… ale urobila chybu a bude musieť žiť s následkami. Nikdy nič neurobila, bola len manželkou.“

Shamima sa s dvoma kamarátkami pridala k IS vo februári 2015. Znova sa objavila minulý mesiac v sýrskom utečeneckom tábore a bola vo vysokom štádiu tehotenstva. Vyjadrila túžbu vrátiť sa do Británie, keďže samozvaný kalifát zanikol. Ako je už známe, Británia ju odmietla prijať.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info