fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ondrejcsák kontra Veľvyslanectvo RF

štátny tajomník Ondrejcsák FOTO TASR

Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák (Most-Híd) má plnú podporu strany Most-Híd. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Podľa strany Ondrejcsák vo svojej funkcii dôsledne plní programové vyhlásenie vlády a Bezpečnostnú stratégiu SR.

„Preto od šéfa rezortu obrany v spore s Veľvyslanectvom Ruskej federácie očakávame vyjadrenie jednoznačnej podpory svojmu štátnemu tajomníkovi,“ uvádza sa v stanovisku Mosta-Híd. Ako doplnil, otvorený list veľvyslanectva Ruskej federácie považuje nielen za „neprijateľné zasahovanie do vnútorných záležitostí SR, ale aj za spôsob správania sa k Slovensku ako svojmu vazalskému štátu. Očakávame preto adekvátnu odpoveď na tento krok zo strany ministerstva zahraničných vecí SR v súlade s prijatými strategickými dokumentmi,“ dodal Most-Híd. Poukázal aj na výroky poslanca Národnej rady SR Ľuboša Blahu (Smer-SD), ktoré považujú za nevhodné.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku pred niekoľkými dňami Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR doručilo diplomatickú nótu. V nej sa pýta, či sú kritické názory voči Rusku, ktoré prezentuje Ondrejcsák vo svojom článku, oficiálnou pozíciou SR.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) odsúdil aj vyjadrenie veľvyslanectva, ktoré na sociálnej sieti o Ondrejcsákovi napísalo, že „kým je takýto úradník vo vedení vojenského rezortu, slovenská verejnosť sa skutočne nemôže cítiť bezpečne“. Touto vetou podľa Lajčáka veľvyslanectvo prekročilo normy slušného správania. „Absolútne mu neprislúcha hodnotiť, kto zastáva ústavnú funkciu v našej krajine, a to bude aj súčasťou odpovede,“ zdôraznil.

Podobne reagoval aj Ondrejcsák. „Veľvyslanectvo Ruskej federácie bezprecedentne zasahuje do vnútorných záležitostí SR aj kádrovaním oficiálnych predstaviteľov SR. Neviem si predstaviť, že by slovenský diplomat používal podobný jazyk a spôsoby voči oficiálnym predstaviteľom Ruska,“ napísal štátny tajomník na sociálnej sieti s tým, že ani podobné vyjadrenia ho neodradia od „realistického pomenovávania situácie na základe faktov“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info