fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

ČR nevpustila na svoje územie ruského diplomata – člena vládnej delegácie

Česko v pondelok nevpustilo na svoje územie jedného člena delegácie ruského ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova, ktorá do Prahy pricestovala na rokovania s partnerským rezortom a na zasadnutie medzivládnej komisie. 

Ako v utorok informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, ruského diplomata zastavili v pondelok na pražskom Letisku Václava Havla a z „bezpečnostných dôvodov“ ho vrátili do Moskvy.

Český Deník N s odvolaním sa na zdroj v českých tajných službách tvrdí, že ide o osobu, ktorá sa v Prahe považuje za spolupracujúcu s ruskými tajnými službami.

Ruské veľvyslanectvo v ČR avizovalo, že postup českých úradov voči svojmu diplomatovi nenechá bez odpovede. Jeho zástupcovia sa už stretli s námestníkom ministerstva zahraničných vecí ČR, pričom  odmietnutie vstupu zamestnancovi ruského ministerstva zahraničných vecí na územie ČR označili za „neprijateľný krok, ktorý nezodpovedá charakteru vzťahov medzi oboma krajinami“.

Echo Moskvy dodalo, že české ministerstvo zahraničných vecí incident odmietlo komentovať.

Rozhlasová stanica tiež uviedla, že táto udalosť neovplyvnila program návštevy ruskej delegácie vedenej ministrom Manturovom. Stretnutie rusko-českej medzivládnej komisie sa uskutoční v stredu.

Denník N v utorok podvečer napísal, že ruským diplomatom, ktorý nebol vpustený na územie ČR, bol Andrej Kuznecov – niekdajší vysokopostavený pracovník ruskej ambasády v Prahe. Deníku N to potvrdili zdroje z ruskej i českej diplomacie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info