fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Saudská Arábia zrušila občianstvo synovi Usámu bin Ládina

TASR/CIA via AP

Saudská Arábia zbavila občianstva Hamzu bin Ládina, syna niekdajšieho vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina. Kráľovstvo mu zrušilo občianstvo dekrétom ešte v novembri, no informovalo tom až v piatok vo svojom úradnom vestníku, uviedla agentúra AP.

Spojené štáty krátko pred zverejnením tejto informácie ponúkli odmenu vo výške jedného milióna dolárov (877.390 eur) za informácie vedúce k dolapeniu Hamzu bin Ládina. Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí sa stáva jedným z kľúčových vodcov al-Káidy.

Hamza bin Ládin sa v ostatných rokoch objavil na viacerých zvukových záznamoch aj videonahrávkach, v ktorých vyzýval prívržencov al-Káidy, aby útočili na USA a ich západných spojencov a pomstili tak smrť jeho otca.

USA ponúkajú milión dolárov za informácie vedúce k synovi Usámu bin Ládina

Usáma Bin Ládin viedol teroristickú sieť al-Káida a nariadil aj rozsiahle útoky na USA z 11. septembra 2001. V roku 2011 ho zabili americké špeciálne jednotky počas operácie v Pakistane. Listy údajne napísané Usámom bin Ládinom naznačovali, že pripravoval práve Hamzu, považovaného za jeho obľúbeného syna, aby ho v pozícii lídra al-Káidy neskôr nahradil.

Hamza bin Ládin má v súčasnosti okolo 30 rokov a USA ho už pred dvoma rokmi označili za globálneho teroristu. Hamza je ženatý s dcérou Muhammada Attu — únoscu jedného z lietadiel, ktoré 11. septembra 2001 spáchali útoky na USA.

Bin Ládinove manželky a deti sa po útokoch na USA vrátili do Saudskej Arábie, kde im bývalý korunný princ Muhammad bin Nájif poskytol útočisko. Hamzovo miesto pobytu však známe nie je, pričom západné tajné služby sa oň zaujímajú už vyše dva roky. Považujú ho totiž už dlhšie za osobu, ktorá by mohla stmeliť nasledovateľov bin Ládina.

Predpokladá sa, že Hamza strávil nejaký čas v Iráne so svojou matkou, pričom práve v tejto krajine zrejme aj uzavrel manželstvo s dcérou Muhammada Attu. Iné správy však naznačujú, že sa zdržiaval v Pakistane, Afganistane alebo Sýrii, informuje spravodajský server BBC.

„Domnievame sa, že je pravdepodobne na hraniciach Afganistanu s Pakistanom… a prejde do Iránu. Avšak môže byť kdekoľvek… v južnej časti strednej Ázie,“ uviedol vo štvrtok Michael Evanoff z rezortu americkej diplomacie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info