fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Rusko dodalo vo februári do Európy rekordný objem skvapalneného plynu a rozširuje kapacity Novatek

Rusko dodalo do Európy minulý mesiac rekordný objem skvapalneného zemného plynu (LNG). Prvýkrát sa tak stalo najväčším dodávateľom LNG na európsky trh.

Podľa údajov spoločnosti Refinitiv Eikon poslalo Rusko vo februári z polostrova Jamal do regasifikačných terminálov v Európe 19 nákladov, čo predstavuje 1,41 milióna ton LNG. Väčšina z dodávok smerovala do severozápadnej Európy.

Februárový objem dodávok je najväčší od spustenia závodu na polostrove Jamal v decembri 2017. Rusko zároveň prvýkrát získalo post najväčšieho dodávateľa LNG do Európy, pričom prekonalo objemy tradičných dodávateľov ako Katar, Nigéria a Alžírsko, ako aj objem dodávok z USA.

Prudký rast ruských dodávok LNG do Európy poukazuje na zmenu trendu oproti minulým rokom, keď sa LNG vyvážal najmä do Ázie. Tento rok však dopyt po skvapalnenom plyne v Ázii klesol, čo na tamojšom trhu stlačilo aj ceny komodity a zvýšilo tak atraktivitu Európy. Ani jedna z dodávok z Jamalu nesmerovala vo februári do ázijských krajín. Stalo sa tak prvýkrát od mája minulého roka.

Spoločnosť Novatek podľa Reuter  v minulom roku navýšila vďaka výrobe skvapalneného zemného plynu v podniku Yamal LNG v Arktíde svoj zisk o 2,5miliardy dolárov.

Novatek, ktorý kontrolujú Leonid Michelson z pozície riaditeľa a obchodník Genadij Timčenko, spustil v decembri 2017 projekt výroby LNG s kapacitou 16,5 milióna ton. Timčenko je často označovaný ako priateľ ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Moskovské akcie spoločnosti Novatek, najväčšieho ruského výrobcu plynu, ktorý nie je vo vlastníctve štátu, vzrástli o 1,3 percenta.

Ďalšími zainteresovanými stranami v arktickom projekte sú najväčšia francúzska energetická spoločnosť Total, ktorá vlastní akcie Novateku, ako aj čínska spoločnosť CNPC a Fond hodvábnej cesty.

Spojené štáty doteraz neukladali sankcie na výrobu skvapalneneného plynu voči ruským spoločnostiam. V poslednom čase sa však táto možnosť objavila na programe dňa.

Hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Novatek Mark Gyetvay povedal, že spoločnosť by v tom prípade mohla v Rusku vybudovať všetky zariadenia a technológie, aby sa zabezpečila. „Neostaneme rukojemníkmi amerických sankcií,“ povedal na konferencii IP Week v Londýne.

Sumarizoval výsledky spoločnosti pri predaji plynu v minulom roku. Povedal, že spoločnosť Novatek dokázala dodať LNG do Európy za 3,15 dolárov za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu). Uviedol, že je to oveľa nižšia suma v porovnaní so 7 až 8 dolármi amerických výrobcov. Je to vraj dokonca aj nižšia suma než priemerná cena, za ktorú predáva Gazprom plyn v Európe. Gazprom očakáva za svoj plyn v tomto roku minimálne 230 dolárov za 1 000 kubických metrov, čo je v prepočte na tepelné jednotky 6,4 USD za mmBtu.

Reuters však tvrdí, že uvedená cena je zrejme odvodená od bežných futures kontraktov spoločnosti Cheniere Energy s prirážkou 15% a cenou 3 doláre na mmBtu za skvapalnenie

Gyetvay tvrdí, že Novatek ťaží plyn pri cene cene 10 centov za mmBtu v porovnaní s 3 dolármi v USA a plyn skvapalňuje za 50 centov v porovnaní s 3 dolármi v Amerike.

Na porovnanie, dodávky LNG do Európy z USA klesli vo februári na 0,64 milióna ton, čo je najnižší objem od novembra. Dôvodom je údržba zariadení a nepriaznivé podmienky v oblasti Mexického zálivu, kde sú sústredené LNG terminály.

Dodávky z Kataru do Európy sú stabilné a udržujú sa na zhruba 17 až 19 nákladoch mesačne. Vo februári poslal Katar do Európy 18 nákladov, čo predstavuje 1,33 milióna ton LNG. Nigéria poslala na európsky trh 16 a Alžírsko 18 nákladov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info