fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Finančná správa si posvietila na čínske predajne

Ilustračné foto / Pixabay

Finančná správa pokračuje v kontrolách predajní čínskeho tovaru. Najnovšie zaistil Kriminálny úradu finančnej správy (KÚFS) účtovníctvo 12 spoločnostiam z Bratislavy. Médiá o tom v piatok informovalo Finančné riaditeľstvo SR.

Skúsenosti z týchto kontrol podľa neho jednoznačne dokazujú, že niektorí obchodníci sa snažia umelo si znížiť vlastnú daňovú povinnosť.

„Skúšajú to viacerými spôsobmi. Zaradia do svojho účtovníctva faktúry od takých dodávateľov, ktorí sú nekontaktní, alebo od takých, ktorým správca dane zrušil registráciu na DPH z úradnej moci.

Nepriznávajú tržby, platby za nákupy tovarov realizujú prevažne v hotovosti, robia podvody s elektronickými registračnými pokladnicami či evidujú v účtovníctve pokladničné doklady za tovary, ktoré nesúvisia s predmetom ich podnikania,“ priblížilo okolnosti riaditeľstvo.

Peter Králik: EÚ cez nový spoločný systém vyberania DPH vykráda národné štáty

Kriminalisti v súčasnosti analyzujú zaistené účtovníctvo a predbežne vyčíslili škodu na približne 800.000 eur. Konateľom spoločnosti hrozí v prípade dokázania viny za spáchanie trestného činu skrátenia dane a poistného trest odňatia slobody vo výške sedem až dvanásť rokov.

Kontroly prevádzok s čínskym textilom, obuvou a rozličným tovarom robí KÚFS pravidelne, od októbra 2018 v koordinovaných väčších akciách.

Cieľom je odhaliť podvody pri krátení daní. Kontroly budú pokračovať, uzatvára Finančné riaditeľstvo SR.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info