fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Summit Trump-Kim by mohol oficiálne ukončiť kórejskú vojnu

Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un by na tohtotýždňovom summite vo vietnamskom Hanoji mohli oficiálne oznámiť ukončenie kórejskej vojny z rokov 1950-1953. Naznačil to v pondelok hovorca juhokórejského prezidenta, píše agentúra AFP.

„Verím, že je tu taká možnosť,“ povedal novinárom na margo možnej oficiálnej mierovej deklarácie hovorca Modrého domu Kim Ui-Kjom.

„Zatiaľ nevedno, o akú deklaráciu by konkrétne mohlo ísť, domnievame sa však, že USA a Severná Kórea by mohli dosiahnuť dohodu,“ dodal.

Juhokórejský prezident Mun Če-in ešte vlani v októbri povedal, že „je iba otázkou času“, kedy Washington a Pchjongjang vyhlásia koniec vojny.

Ozbrojený konflikt na Kórejskom polostrove v čase studenej vojny sa skončil vyhlásením prímeria, mierová dohoda doposiaľ podpísaná nebola.

Trump odkladá zvýšenie ciel, rokovania s Pekingom považuje za úspešné

Pokiaľ by aj najvyšší predstavitelia USA a KĽDR vyhlásili koniec kórejskej vojny, oficiálna mierová zmluva bude pravdepodobne podpísaná až v „poslednej fáze procesu jadrového odzbrojenia“ na Kórejskom polostrove – a jej zhmotnenie môže byť dlhodobým procesom, upozornil podľa AFP hovorca juhokórejského prezidenta.

„Mierová zmluva a vyhlásenie o ukončení vojny sú dve odlišné veci,“ upozornil juhokórejský hovorca a dodal, že zmluva musí byť výsledkom „multilaterálnej snahy“ so zapojením Južnej Kórey a Číny.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info