fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecká ekonomika by nemala skĺznuť do recesie, vraví nemecký minister financií

tasr

Nemecký minister financií Olaf Scholz predpokladá, že nemecká ekonomika sa recesii vyhne. Ako uviedol, nemecká aj európska ekonomika pokračujú síce v utlmenom, ale predsa len vo vzostupnom trende.

Nemecká ekonomika vo 4. kvartáli len tesne unikla recesii, keď zaznamenala nulový medzikvartálny rast. V 3. štvrťroku klesla o 0,2 % a v prípade, že k poklesu by došlo aj v poslednom štvrťroku minulého roka, skĺzla by do technickej recesie. Na vývoj nemeckého hospodárstva výrazne vplýva obchodný spor medzi Čínou a USA a blížiaci sa odchod Británie z Európskej únie, keďže nemecká ekonomika je výrazne exportne orientovaná.

Scholz je však presvedčený, že v nasledujúcom období by ekonomika mala zaznamenať mierny rast. „Ako globálne, tak európske aj nemecké údaje, všetky naznačujú utlmený, napriek tomu vzostupný trend,“ povedal v pondelok pre rozhlasovú stanicu Inforadio.

Macronova popularita rastie, protesty žltých viest slabnú

Údaje z minulého týždňa ukázali, že podnikateľská dôvera v Nemecku vo februári klesla, už šiesty mesiac po sebe, pričom dosiahla najnižšiu úroveň za viac než štyri roky. Nemecké firmy dali v prieskume najavo najmä obavy z prípadných neúspešných rokovaní medzi Čínou a USA, čo by sa odrazilo na ďalších možnostiach ich exportu.

Bez ohľadu na ďalší vývoj v obchodných vzťahoch vo svete však Scholz uviedol, že vláda neplánuje ani po stagnácii ekonomiky zvýšiť výdavky. Dodal, že Berlín potrebuje dostatočné rezervy v prípade nástupu vážnej hospodárskej krízy.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info